Bir kamu kuruluşu çalışanlarında hasta bina sendromunun görülme sıklığı ve bazı risk faktörleri ile ilişkisi
The prevalance of sick building syndrome among civil servants of a public corporation and its relationship between some risk factors
  1. Tez No: 225784
  2. Yazar: ALEV YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; bir kamu kuruluşu binasında çalışanlarda ?Hasta Bina Sendromu? görülme sıklığı ve etki eden bazı faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştırKesitsel tipte bir araştırma olup, araştırmanın evreni Keçiören Belediyesi ana hizmet binasında çalışan 350 kişiden oluşmaktadır. Çalışanların %84.8'ine ulaşılmıştır (297 kişi).Araştırma için geliştirilmiş 58 soruluk bir anket ve araştırmacı tarafından çalışma odalarında uygulanan 37 maddelik değerlendirme formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kişiler anketleri doldururken eş zamanlı olarak uzman bir ekip tarafından odalarda ?sıcaklık, nem, aydınlık, formaldehit ve karbonmonoksit? düzeyleri ölçülmüştür.Çalışanların %69,0'ının çalışma odaları için önerilen uygun çalışma alanına, %96,0'ının uygun hava hacmine, %44,1'inin uygun aydınlık düzeyine, %92,9'unun uygun oda sıcaklığına ve %1,0'ının uygun nem düzeyine sahip olduğu bulunmuştur.Yapılan ölçümlerde, incelenenlerin %93,6'sının (278 kişi) odasında formaldehit seviyesinin 0,05 ppm'in üstünde olduğu belirlenmiştir (Ort: 1,1± 0,8 ppm, min: 0, max: 3,0 ppm). Karbonmonoksit ise %91,2'sinin (271 kişi) odasında mevcut olarak bulunmuştur (Ort: 2,9 ± 2,3 ppm, min: 0, max: 8,4 ppm).İncelenenlerde, ilk 3 sırada görülen HBS semptomları, yorgunluk (%69,0), baş ağrısı (%65,7) ve gözlerde yanmadır (%55,2).Çalışmaya katılanların %31.9'unda HBS bulunduğu tespit edilmiştir.Kadınlarda HBS görülme sıklığı erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla bulunmuştur (Fischer's exact p: 0.007).Karbonmonoksit mevcut olan odalarda HBS görülme sıklığı daha yüksek bulunmuştur (Fisher's exact p: 0,008).Günümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz binaların sağlık etkilerini bilmek ve önlemlerimizi buna göre almak işin kalitesini iyileştirecek ve çalışanların iş performanslarını arttıracaktır. Bunun yanı sıra nedeni belirlenemeyen sağlık sorunlarının ortaya konulmasını sağlayarak gereksiz iş kayıplarını ve sağlık harcamalarını önlemede etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to detect the prevalance of ?Sick Building Syndrome? among civil servants of public corporation, and some of the risk factors influencing this syndrome.Area of this sectional study contains 350 employees working in Keçiören Municipality main building. Almost 84.8% of all employees (297 people) were enrolled to the study.A questionnaire and an evaluation form were developed for this study. A specialist team measured ?heat, humidity, enlightenment and the levels of formaldehyde and carbonmonoxide?.The level of formaldehyde was higher than 0.05 ppm in 93.6% of all rooms (278 people) (Average: 1,1 ± 0,8 ppm, min: 0, max: 3,0 ppm). Carbon monoxide, however, was present in 91.2% of study rooms (271 people) (Average: 2,9 ± 2,3 ppm, min: 0, max: 8,4 ppm).The initial sick building syndrome symptoms were fatigue (69,0%), headache (65,7%) and burning of eyes (55,2%).Sick building syndrome was detected in 31.9% of all employees enrolled to the study.The prevalence of sick building syndrome was higher in women than men and this difference was statistically significant (Fischer?s exact p: 0.007).The frequency of sick building syndrome was higher in rooms where carbon monoxide was present (Fisher?s exact p: 0,008).To conclude, obviously, being aware of the effects on health in the building, in which we spend most of the day and taking precautions against these, would improve the quality of labour and the performances of employees.