Otel Çalışanlarının Performans Değerlendirme Ölçütleri ve Performans Değerlendirme Sorunlarının, Örgütsel Bağlılık ve Kariyer Yönetimindeki Üzerindeki Etkisi
The Effect of Performance Evaluation Criteria and Performance Evaluation Problems of Hotel Employees on Organizational Commitment and Career Management.
- Tez No: 898248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Konaklama sektörü, işgücünün mükemmelliği ve bağlılığı ile gelişmekte, performans değerlendirme ve kariyer yönetimini örgütsel başarı için çok önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, bu uygulamalar arasındaki dinamikleri ve bunların otel çalışanları arasında örgütsel bağlılık ve kariyer yönetimi üzerindeki etkilerini inceleyerek, bu çok önemli sektörde özel İK uygulamalarının önemini ortaya koymaktadır. Performans değerlendirme kriterlerinin ve performans değerlendirme sorunlarının otel çalışanları arasında örgütsel bağlılık ve kariyer yönetimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Birincil amaç, performans değerlendirmelerinin ve ilgili zorlukların çalışanların kurumlarına olan bağlılıklarını ve kariyer gelişim stratejilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Nicel bir araştırma tasarımı kullanılarak, 401 otel çalışanına dağıtılan bir anket aracılığıyla veriler toplanmış ve ardından yanıtların titiz bir analizi yapılmıştır. Bulgular, eğitim seviyelerine bağlı olarak algılarda önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymakta, performans değerlendirmelerinin ve kariyer yönetimi stratejilerinin etkisinin eğitim geçmişleri arasında farklılık gösterdiğini göstermektedir. Ayrıca, çalışma dört temel hipotezi doğrulamaktadır: performans değerlendirmeleri örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkiler, kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık üzerinde olumlu bir etkisi vardır, performans değerlendirmeleri kariyer yönetimini olumlu yönde etkiler ve kariyer yönetimi performans değerlendirmelerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisine aracılık eder. Bu sonuçlar, otel çalışanları arasında örgütsel bağlılığın artırılmasında etkili performans değerlendirme ve kariyer yönetimi uygulamalarının öneminin altını çizmektedir. Esasen bu çalışma, performans değerlendirme ve kariyer yönetiminin otelcilik sektöründe örgüte bağlı bir işgücünün geliştirilmesindeki önemli rolünü vurgulamaktadır. Çalışanların eğitim geçmişlerini dikkate alan özel yaklaşımların, bu İK uygulamalarının etkinliğini artırabileceğini öne sürmektedir. Önerilen hipotezlerin doğrulanması, performans değerlendirme, kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılığın birbiriyle olan bağlantısını güçlendirmekte ve çalışan bağlılığını ve sadakatini güçlendirmeyi amaçlayan İK uygulayıcıları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The hospitality industry relies on workforce excellence and commitment, making performance appraisal and career management crucial to organizational success. This study examines the dynamics between these practices and their impact on organizational commitment and career management among hotel employees, highlighting the importance of specific HR practices in this industry. This study explores the impact of performance appraisal criteria and issues on organizational commitment and career management among hotel employees. The objective is to examine how performance appraisals and related challenges affect employees' commitment to their organizations and their career development strategies. A quantitative research design was used to collect data through a questionnaire distributed to 401 hotel employees. The responses were then rigorously analyzed. The study shows that perceptions vary depending on educational levels, suggesting that the effects of performance appraisals and career management strategies differ across educational backgrounds. The study confirms four main hypotheses. Firstly, performance appraisals have a positive influence on organizational commitment. Secondly, career management has a positive impact on organizational commitment. Thirdly, performance appraisals positively influence career management. Finally, career management mediates the impact of performance appraisals on organizational commitment. This study emphasizes the significance of effective performance appraisal and career management practices in enhancing organizational commitment among hotel employees in the hospitality industry. The study indicates that HR practices can be more effective when tailored to the educational background of employees. The validation of the hypotheses supports the relationship between performance appraisal, career management, and organizational commitment. These findings offer valuable insights for HR practitioners seeking to improve employee engagement and loyalty.