Sağlık alanındaki üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve netlessfobi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of social media use and netlessphobia levels of university students in the field of health
- Tez No: 972577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BİRİMOĞLU OKUYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hızla arttığı günümüzde, bireylerin çevrimiçi yaşamla kurduğu ilişkinin psikolojik yansımaları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma, 2024 yılı Nisan–Mayıs aylarında sağlık alanındaki üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve netlessfobi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan toplam 504 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada veri toplamak amacıyla sosyo-demografik bilgi formu, sosyal medya bağımlılığı ölçeği ve netlessfobi ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların büyük bir bölümü günde 3 saatten fazla sosyal medya kullanmakta olup, bu kullanımın büyük oranda cep telefonu aracılığıyla gerçekleştiği belirlenmiştir. Katılımcıların %65'inden fazlası, internete erişemediklerinde huzursuzluk, gerginlik ve eksiklik duygusu yaşadığını ifade etmiştir. Sosyal medya kullanım süresi ile netlessfobi düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = 0,548, p < 0,01). Ayrıca, kadın öğrencilerin netlessfobi düzeylerinin erkek öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş olup (p < 0,05), sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanı yüksek olan bireylerin netlessfobi puanlarının da yüksek olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizine göre sosyal medya kullanım süresi, netlessfobi düzeyinin önemli bir belirleyicisidir (β = 0,61, p < 0,001). Instagram ve TikTok gibi görsel odaklı platformlar, bu ilişkiyi anlamlı biçimde güçlendirmektedir. Bu durum, öğrencilerin yalnızca iletişim için değil, psikolojik rahatlama ve sosyal kabul için de dijital uygulamalara yöneldiğini göstermektedir. Genç bireylerin çevrimdışı kalmaya yönelik artan kaygısı, dijital dünyaya olan bağımlılığı derinleştirmekte ve bireylerin günlük yaşamlarını çeşitli yönlerden etkilemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma genç bireylerin dijital araçlara olan yüksek bağımlılığı ile netlessfobi arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin yalnızca akademik değil, psikolojik ve sosyal düzeyde de dijital ortamlara aşırı bağlılık geliştirdiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, sosyal medya okuryazarlığı ve psikolojik dayanıklılık odaklı destek programlarına duyulan ihtiyaç vurgulanmaktadır. Ayrıca üniversiteler bünyesinde dijital farkındalık eğitimlerinin yaygınlaştırılması, öğrencilerin dijital davranışlarının düzenli olarak izlenmesi ve dijital dengeyi teşvik eden politika ve uygulamaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly digitalizing world, the psychological reflections of individuals' relationships with online life are gaining increasing importance. This study was conducted in April–May 2024 to evaluate the social media use and netlessphobia levels of university students in the field of health. The sample of the study consisted of 504 students enrolled at the Faculty of Health Sciences of Sakarya University of Applied Sciences. Data were collected using a socio-demographic information form, the Social Media Addiction Scale, and the Netlessphobia Scale. According to the analysis results, the majority of participants reported using social media for more than three hours per day, predominantly via mobile phones. More than 65% of participants reported feelings of restlessness, tension, and incompleteness when unable to access the internet. A positive and significant correlation was found between social media usage time and netlessphobia levels (r = 0.548, p < 0.01). Additionally, female students had significantly higher netlessphobia levels compared to male students (p < 0.05), and individuals with high social media addiction scores also had higher netlessphobia scores. According to the regression analysis, social media usage time is an important determinant of netlessphobia levels (β = 0.61, p < 0.001). Visually focused platforms such as Instagram and TikTok were found to significantly strengthen this relationship. This indicates that students turn to digital applications not only for communication but also for psychological relief and social acceptance. The growing anxiety among young individuals about being offline deepens their dependence on the digital world and affects various aspects of their daily lives. In conclusion, this study demonstrates a significant and strong relationship between high dependence on digital tools and netlessphobia among young individuals. The findings indicate that university students develop excessive attachment to digital environments not only academically but also psychologically and socially. Accordingly, the need for support programs focused on improving social media literacy and enhancing psychological resilience is emphasized. Furthermore, it is recommended that digital awareness training be expanded within universities, that students' digital behaviors be regularly monitored, and that policies and practices promoting digital balance be developed.