Çay (Camellia sinensis (L.) Kuntze) bitkisinde gölgelendirmenin bitkilerin bazı agronomik ve morfolojik özellikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of shading on some agronomical and morphological traits of tea plants (Camellia sinensis (L.) Kuntze)
  1. Tez No: 898257
  2. Yazar: DUYGU METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞAVŞATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Rize ilinde 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Farklı oranlarda (Kontrol, %35, %55 ve %75) gölgeleme ağının kullanıldığı çalışmada, çay (Camellia sinensis (L.) Kuntze) bitkilerine ait bazı agronomik ve morfolojik özellikler birinci sürgün döneminde incelenmiştir. Hasat edilen bitkilerde yapılan ölçümler arasında sürgün uzunluğu (cm), sürgünde yaprak sayısı (adet), yaprak uzunluğu (cm), yaprak genişliği (cm), yaprak rengi, taze yaprak verimi (g/m2), kuru madde oranı (%), toplam polifenol (%) ve kafein oranı (%) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Rize province in 2024 according to a randomized block trial design with 3 replications. In the study, shading nets were used at different rates (Control, 35%, 55% and 75%) and some agronomical and morphological characteristics of tea (Camellia sinensis (L.) Kuntze) plants were examined in the first shoot period. Measurements made on harvested plants included shoot length (cm), number of leaves per shoot (unit), leaf length (cm), leaf width (cm), leaf color, fresh leaf yield (g/m2), dry matter content (%), total polyphenol (%) and caffeine content (%).