Ulusal sağlık hizmetleri sisteminin finansman kaynakları yönünden Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of the system of national health services in Turkey with regard to financing resources
- Tez No: 89826
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
vu ÖZET Bu çalışmada, sağlık kavramı ve sağlık hizmetlerinin iktisadi özellikleri üzerinde durulmuş, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde uygulanmakta olan sağlık sistemlerinin işleyişi ele alınarak Türkiye'de mevcut sistemin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sağlık sistemlerini sınıflandıran kuramsal bazı modellerden hareketle bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Bütün dünya ülkelerinde sağlık hizmetlerine yapılan harcamaların giderek arttığı görülmektedir. Bu nedenle, ülke yönetimleri, harcamalarda verimliliği sağlayacak, finansmanda yeterli ve düzenli kaynaklara ulaşacak arayışlar içerisine girmişlerdir. Sağlık hizmetleri topluma en iyi şekilde sunularak, Dünya Sağlık Örgütü tarafindan belirlenen hedeflere ulaşmak istenilmektedir. Çünkü sağlıklı bir toplum ile ekonomik kalkınma arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir. Çalışmada, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin sunum ve finansmanında yaşanan karmaşanın giderilebilmesi için en önemli girişim olarak tüm toplumu sağlık güvencesi altına alan bir“Ulusal Sağlık Sigortası”uygulamasının gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
vın SUMMARY In this study, the concept of health and the economic characteristics of health services are examined, the health systems of several countries (mostly the developed ones) are analyzed, and in the light of all these, the current health system in Turkey is evaluated. In doing this, some theoretical models classifying the health systems of countries are also considered. It is seen that, the expenditures on health services have increased continuously in all countries of the world. Therefore, governments have tried to find ways making these expenditures productive and to find sufficient and continuous financial sources. The purpose of all countries is to supply health services to people in the most proper way and to reach the standards set by the World Health Organization. The reason is that the positive relationship between a healthy community and economic development is known well by all countries. The study emphasizes the necessity of establishing a system of“National Health Insurance”in Turkey that will create a healthy society and eliminate the current chaotic structure in financing and supplying health services.