Karakuyu Köyü (Boğazlıyan-Yozgat) çevresi masalları (2 cilt)
Folk tales of Karakuyu Village and the vicinty
  1. Tez No: 89827
  2. Yazar: AHMET ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ KARAKUYU KÖYÜ VE ÇEVRESİ (BOĞAZLIYAN-YOZGAT) MASALLLARI (Metinler ve İncelemeler) Ahmet ÖCAL Danışman : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU : 1999, SAYFA:D£+484 Jüri : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Çalışmamızda Karakuyu Köyü ve Çevresi(Boğazlıyan-Yozgat)'nden derlediğimiz 66 masal metnini Sitith Thompson'un Motif Index of Folk Literature'daki metoda göre inceledik. Derlediğimiz masalların motiflerini çıkararak tip tasnifini yaptık. Çalışmamız giriş ile birlikte dört bölümden ibarettir. Giriş bölümünde öncellikle masallarımızı derlediğimiz bölgemizin coğrafî ve sosyal durumu hakkında bilgi verdik.. Birinci bölümde Masal hakkında yerli ve yabancı araştırmacıların görüşlerini belirttik, masallar üzerine yapılan ilmi çalışmaları tanıttık Karakuyu ve çevresi (Yozgat-Boğazlıyan) masallarını nasıl derlediğimizi belirterek, kaynak kişiler hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, Karakuyu Köyü ve Çevresinde uygulanan masal derleme yöntemleri ile derleme esnasında karşılaşılan güçlükler ve güçlükleri aşmada uygulanan yöntemler hakkında bilgi verdik Üçüncü bölümde Masalların tiplerini tespit ettik. Ebarhard-Boratav ve Aarne-Thompson kataloklarındaki tip numaralarını ve masalların özetlerini verdik.Karakuyu ve Çevresi masal metinlerini bölgenin ağız özellikleri ile, Thompson tasnifine bağlı kalarak tasnif ettik. Sonuç bölümünde, Karakuyu ve Çevresi masallarında tespit ettiğimiz hususları değerlendirdik Dördünce bölümde bölge ağız özelliği ile tespit ettiğimiz masal metinlerini yazıya geçirdik.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THESIS FOR a DOCTOR'S DEGREE THE FOLK TALES of KARAKUYU VILLAGE and THE VICINTY (Texts and Searschs) Ahmet ÖCAL Supervisor : Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU : 1999, PAGE: IX+484 Jury : Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU In our study, we examined the 66 fiction text as the methot in the Motif Index of Folk Literature of Stith Tholpson whuch gathered from Karakuyu Villaga and the vicinty, we separated typically by taking out the motifs of the fictions. Our study is consist of four together with entarence chapter. In the enterance chapter, especially we given information about the state of our region social and geographical that we to cleaned up our folk tale. In the first chapter, we gave the information about the soudce persons who determinied how we gathered the folk tales of Karakuyu Village and the vicinty In the second chapter we gave the information the methods of the folk tales collected and We be conforented with difficulties and we gave the information the that we put a plan into practice the methods of the solved difficulties. In the third chapter, We demostrated the types of the fictions we presented summaries of fictions and type numbers in the catalogues of Eberhard-Boratov and Aarne -Thompson, we found the return in the catalogue by proving the motif numbers in the Motif Index of the fictions In the result chapter, we opparectiod the new fiction the new fiction types. In the fourth chapter, We give the folk tales texts with local dialect characteristic the Karakuyu Village and Vicinty.