Ticari bankalarda kurumsal kredilerin pazarlanması: Türkiye'de çok şubeli bankalarda bir uygulama
Marketing of commercial credits in commercial banks and application in multi-branched banks in Turkey
- Tez No: 89825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
vıı ÖZET Günümüz bankacılığında hizmet fonksiyonunun artan önemine karşın, kredilendirme hala bankacılığın temel faaliyet konusu ve en büyük kar sağlayan fonksiyonu olma özelliğini sürdürmektedir. Son zamanlarda banka sayısının artması ve yeni kredi olanaklarının doğması bu alanda yoğun bir rekabet ortamım doğurmuştur. Bu rekabet ortamında, ortaya çıkan etkin bir pazarlama politikasının gerekliliği çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle kredilere ilişkin genel bilgiler verilmiş ve ticari bankaların kredilendirme süreci ile kısa vadeli kredilerin pazarlama süreci üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda“Hizmet Paketinin Hazırlanması ve Sunulması”,“Kredi Maliyetleri ve Fiyatlandırması”,“Müşteri Değerlendirme”ve“Kredilendirme sonrası Müşteri İlişkileri ”konulan ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde ise Türkiye'de faaliyet gösteren çok şubeli bankalardan üçü kamu bankası on altı tanesi de özel banka olmak üzere toplam on dokuz çok şubeli bankanın üst yönetimine uygulanan anket çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışma ile, seçilen bankaların mevcut uygulamaları arasındaki farklılıklar ortaya çıkarılmış ve sonuç bölümünde de elde edilen bilgiler ışığında öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vııı Marketing of Commercial Credits in Commercial Banks and an Application in Multi- Branched Banks in Türkiye Although the service providing function of banking in recent years has gained importance, the lending function still remains as the main activity and the most profitable function of banking. As the banks and new credit possibilities are increasing in number, a great competition has started in this area. The need for an effective marketing policy on this competitive environment is the theme of our study. Before the empirical application, general information on lending is given, then lending process and the marketing of short term credits are discussed. In the empirical application, a questionnaire was carried out with the managers of nineteen multi-branched banks, three governmental and sixteen private. In this study the differences between the recent credit applications of these banks we examined and depending on this information suggestions were developed.