Üniversite okuyan erkek öğrencilerin cinsel mitleri ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual myths and parent attitudes of male university students
  1. Tez No: 898260
  2. Yazar: DENİZ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, üniversite okuyan erkek öğrencilerin cinsel mitleri ve anne-baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18-26 yaş aralığında ve gönüllü katılımı kabul eden 208 erkek üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma bulguları, erkek öğrencilerin %80.8'inin bir ilişki içinde olmadığı, %46.2'sinin 18-20 yaş aralığında olduğunu, %78.8'inin büyük şehirlerde yaşadığını ve %76.9'unun orta gelirli ailelerden geldiğini göstermektedir. Erkek öğrencilerin cinsellik hakkında bilgi kaynakları incelendiğinde, %46.2'sinin bilgiyi iletişim araçlarından aldığı ve %34.6'sının hiçbir kaynaktan bilgi almadığı belirlenmiştir. Anne-baba tutumlarına yönelik bulgular, demokratik tutumun ortalama puanının 55.87, koruyucu-istekçi tutumun 33.37 ve otoriter tutumun 21.40 olduğunu ortaya koymuştur. Cinsel mit değerlendirme puanının ortalaması ise 50.06 olarak tespit edilmiştir. İlişki durumu, yaş, fakülte, yaşanılan yer, gelir durumu ve çalışma durumu değişkenleri açısından anne-baba tutumları ve cinsel mit değerlendirme puanları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Özellikle, ilişkisi olmayan öğrencilerin demokratik tutum puanlarının ve cinsel mit değerlendirme puanlarının daha yüksek olduğu; 21-23 yaş grubu öğrencilerin otoriter tutum ve cinsel mit değerlendirme puanlarının, 18-20 yaş grubuna göre daha fazla olduğu; düşük gelirli öğrencilerin koruyucu-istekçi ve otoriter tutum puanlarının, orta ve yüksek gelirli öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, büyük şehirde yaşayan öğrencilerin demokratik tutum puanlarının daha yüksek olduğu, şehirde yaşayan öğrencilerin ise cinsel mit değerlendirme puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları, literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu olup, üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerinin ve tutumlarının çeşitli faktörlerle nasıl etkileşime girdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between sexual myths and parental attitudes of male university students. The research was conducted using the relational screening model, one of the general screening models. The sample of the study consisted of 208 male university students between the ages of 18-26 who accepted voluntary participation. Research findings show that 80.8% of male students are not in a present relationship , 46.2% are between the ages of 18-20, 78.8% live in big cities and 76.9% come from middle-income families. When male students' sources of information about sexuality were examined, it was determined that 46.2% of them received information from communication tools and 34.6% did not receive information from any source. Findings regarding parental attitudes revealed that the average score of democratic attitude was 55.87, protective-demanding attitude was 33.37, and authoritarian attitude was 21.40. The average sexual myth evaluation score was determined as 50.06. Significant differences were found between parental attitudes and sexual myth evaluation scores in terms of relationship status, age, faculty, place of residence, income level and employment status variables. In particular, students who were not in a relationship had higher democratic attitude scores and sexual myth evaluation scores; Authoritarian attitude and sexual myth evaluation scores of students in the 21-23 age group are higher than those in the 18-20 age group; It was determined that the protective-demanding and authoritarian attitude scores of low-income students were higher than those of middle and high-income students. In addition, it was observed that students living in big cities had higher democratic attitude scores, and students living in cities had higher sexual myth evaluation scores. The findings of the research are compatible with other studies in the literature and show how the socio-demographic characteristics and attitudes of university students interact with various factors.