Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerin cinsel sağlık, üreme sağlığı ve acil kontrasepsiyon hakkındaki bilgi düzeyleri ve davranışları
Kahramanmaraş Sütçü İmam Uni̇versi̇ty Faculty of Medi̇ci̇ne and Health Sci̇ences Faculty students knowledge and behavi̇or about sexual health, reproducti̇ve health and emergency contracepti̇on
  1. Tez No: 611970
  2. Yazar: YILDIZ DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Çalışmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerin cinsel sağlık, üreme sağlığı, aile planlaması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kontraseptif yöntemler hakkında bilgi düzeyinin belirlenmesi ve bu konulardaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Çalışmamız 03.04.2019-03.06.2019 tarihleri arasında KSÜ Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören, çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve çalışmayı kabul eden toplam 300 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan 715 tıp fakültesi öğrencisi ve 741 sağlık bilimleri fakültesi öğrencisinden örneklem büyüklüğü 300 kişi olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere sosyodemografik soruların yanı sıra konuyla ilgili literatür taranarak oluşturulan cinsel sağlık/üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aile planlaması, kontrasepsiyon ve acil kontrasepsiyon hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla hazırlanan 65 soruluk anket uygulanmıştır. İstatiksel analiz SPSS 21.0 for Windows (SPSS, Inc.; Chicago, USA) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya KSÜ Tıp Fakültesi'nden 150 tıp öğrencisi, Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden 90 hemşirelik ve 60 ebelik öğrencisi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the level of knowledge of students studying at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine and Faculty of Health Sciences about sexual health, reproductive health, family planning, sexually transmitted diseases and contraceptive methods and to evaluate their attitudes and behaviors on these subjects. Materıal Method: Our study was applied to 300 students who were educated at KSU Faculty of Medicine and Health Sciences between 03.04.2019-03.06.2019 and were informed about the study and accepted to study. The sample size of 715 medical faculty students and 741 faculty of health sciences students which constitute the population of the study was calculated as 300 people. In addition to sociodemographic questions, a questionnaire consisting of 65 questions about sexual health / reproductive health, sexually transmitted diseases, family planning, contraception and emergency contraception was applied to the students. Statistical analysis was performed using SPSS 21.0 for Windows (SPSS, Inc., Chicago, USA). Results: 150 medical students from KSU Faculty of Medicine, 90 nursing students from Faculty of Health Sciences and 60 midwifery students participated in the study.