Sivas ilinde yaşayan evli bireylerin aile danışmanlığı alma konusundaki görüşleri
Opinion of married individuals living in Sivas province about receiving family counseling
- Tez No: 898268
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı Sivas ilinde yaşayan evli bireylerin aile danışmanlığı konusundaki görüşlerini belirlemektir. Araştırma genel tarama modelini esas almıştır. Çalışmanın evrenini Sivas'ta yaşayan evli bireyler oluşturmaktadır. Hedeflenen bilgileri elde etmek için konu ile ilgili ölçek olmadığından dolayı veri toplama yöntemlerinden biri olan anket kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket, çoktan seçmeli 28 sorudan oluşmaktadır. Başlangıçtaki sorular kişilerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi kişisel bilgileri ile ilgiliyken ilerleyen bölümlerde kişilerin aile danışmanlığı alma konusundaki tutumlarını ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleri seçilerek veriler yüz yüze ve online toplanmıştır. Çalışma 341 evli bireyin katılımı ile gerçekleşmiştir. Hazırlanan anket soruları daha çok kişiye erişebilmek için docs.google.com/forms aracılığıyla ve yüz yüze doldurulmuştur. Anketlerin 300'ü online ve 41 adeti ise yüz yüze doldurulmuştur. Düzenlenen anket linki araştırmacının sosyal çevresine sosyal medya hesaplarından gönderilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 24 istatistiksel programının deneme sürümünde analizleri yapılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan bireylerin %65,4'ü kadın %34,6'sı da erkektir. Katılımcılar %43,8 gibi yüksek yüzdeyle 26-35 yaş grubundadır. Eğitim düzeyinin en düşük oranını %4,4 ilköğretim mezunu, en yüksek oranını da %62,2'lik yüzdeyle lisans mezunu bireyler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan bireylerin çoğunluğunu %54,8'lik yüzdeyle devlet memuru, %0,9 lik yüzdeyle en düşük oranı işsiz bireylerin oluşturduğu tespit edilmiştir. Evlilikte problem yaşanan konular ise %7,3'lük yüzdeyle ekonomik problemler, 24,6'sı eşinin ailesi ve kendi ailesi ile ilgili problemler, %14,7'si çocukların bakımı ve yetiştirilmesi ile alakalı problemler, %49,9'u iletişim problemleri, %3,5'i diğer problemlerdir. Katılımcıların büyük çoğunluğu aile danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmamış, çoğunluğu aile danışmanlığı konusunda bilgi sahibi ve ilgili kuruluşlardan haberdardırlar, aile danışmanlığını yüz yüze almayı tercih etmekte, yarısından fazlası bütün kişisel çözüm yollarını denedikten sonra yine de sonuç alamadıysa aile danışmanlığına başvurabileceğini, aile danışmanlığına başvurmama sebepleri arasında aile içi sorunlarını bir başkasına anlatmanın yarattığı tedirginlik, zaman sıkıntısı, eşinin kabul etmemesi gibi nedenler olarak gösterilmektedir. Anahtar Kelimeler; Aile danışmanlığı, aile danışma merkezi, aile, çift.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of married individuals living in Sivas province on family counseling. The research is based on the general screening model. The universe of the study consists of married individuals living in Sivas. Since there is no scale related to the subject to obtain the targeted information, a questionnaire, one of the data collection methods, was used. The questionnaire prepared by the researcher consists of 28 multiple choice questions. While the initial questions were related to the personal information of the individuals such as age, gender, and education level, questions were asked in the following sections to measure the attitudes of the individuals towards receiving family counseling. Data were collected face-to-face and online by selecting convenience and snowball sampling methods. The study was carried out with the participation of 341 married individuals. The prepared survey questions were filled out face-to-face and via docs.google.com/forms in order to reach more people. 300 of the surveys were filled out online and 41 were filled out face-to-face. The survey link was sent to the researcher's social circle via social media accounts. The data obtained in the study were analyzed in the trial version of the SPSS 24 statistical program. The individuals constituting the sample group are 65.4% female and 34.6% male. The participants are in the 26-35 age group with a high percentage of 43.8%. The lowest level of education is 4.4% primary school graduates, and the highest rate is 62.2% bachelor's degree graduates. It was determined that the majority of the individuals constituting the sample group are civil servants with a percentage of 54.8%, and the lowest rate is unemployed individuals with a percentage of 0.9%. The issues that cause problems in marriage are economic problems with a percentage of 7.3%, problems related to the spouse's family and their own family with 24.6%, problems related to the care and upbringing of children with 14.7%, communication problems with 49.9%, and other problems with 3.5%. The majority of the participants have not benefited from family counseling services, the majority are knowledgeable about family counseling and are aware of the relevant organizations, they prefer to receive family counseling face to face, more than half of them stated that they can apply to family counseling if they still cannot get results after trying all personal solutions, and the reasons for not applying to family counseling are shown as anxiety caused by telling family problems to someone else, lack of time, and their spouse's rejection Keywords; Family, Family Counselling Centre, Couple.