Kısa form-geç yaşam işlev ve engellilik aracı Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the short form-function and disability instrument Turkish version
  1. Tez No: 953619
  2. Yazar: MERT ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL CEYHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı Kısa Form-Geç Yaşam İşlev ve Engellilik Aracı'nın (KF-GYİEA) Türkçeye uyarlanması ve toplum içinde yaşayan 70 yaş üstü bireylerde geçerlik-güvenirlik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 70 ile 93 arasında değişen 230 sağlıklı yetişkin (124 erkek, 106 kadın) dahil edilmiştir. KF-GYİEA Türkçeye uyarlandıktan sonra test-tekrar test güvenirliği, iç tutarlığı, içerik geçerliği, ölçüt geçerliği, yapı geçerliği özellikleri incelenmiştir. Tekrar test uygulaması 77 kişiye ilk uygulamadan 15 gün sonra yapılmıştır. Test-tekrar test güvenirliği sonuçları ICC puanları ile değerlendirilmiştir. KF-GYİEA (ICC= 0,999), işlevsellik alt boyutu (ICC= 0,999), engellilik-sıklık alt boyutu (ICC= 0,997), engellilik-kısıtlılık alt boyutu (ICC= 0,998) olmak üzere tamamı için mükemmel tekrar test güvenirliği göstermiştir. İç tutarlık değerlendirmek için kullanılan Cronbach alfa katsayıları; işlevsellik alt boyutu için (α = 0,976), engellilik-sıklık alt boyutu için (α = 0,933), engellilik-kısıtlılık alt boyutu için (α = 0,957) olarak ortaya çıkmış olup mükemmel düzeyde güvenirlik sunmuştur. Bütün maddeler için hesaplanan madde-toplam puan korelasyonlarına göre bütün maddelerin genel ölçek yapısına iyi uyum sağladığı sonucuna varılmıştır. Ölçüt geçerliği için Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Lawton-Brody Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Kısa Fiziksel Performans Bataryası ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi eş zamanlı geçerlikleri değerlendirilmiştir. Buna göre Barthel İndeksi ile (r = 0.960, p < 0.01), Lawton (r = 0.937, p < 0.01) ve KFPB (r = 0.986, p < 0.01) arasında oldukça yüksek ve pozitif yönde bir korelasyon; KF-GYİEA ile ZKYT (r = -0.975, p < 0.01) arasında yine oldukça yüksek ve negatif yönde bir korelasyon bulunmuştur. Yapı geçerliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile yakınsak geçerlik yöntemleri kullanılmıştır. Yakınsak geçerlik değerlendirmesi için Kısa Form-36 ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Short Form-Late Life Function and Disability Instrument (SF-LLFDI) into Turkish and to examine its validity and reliability in community-dwelling individuals over 70 years. The study included 230 healthy adults (124 men, 106 women) aged between 70 and 93 years. After the adaptation of the SF-LLFDI into Turkish, test-retest reliability, internal consistency, content validity, criterion validity and construct validity were analysed. The retest was administered to 77 participants 15 days after the first administration. The results of test-retest reliability were evaluated using ICC scores. The SF-LLFDI (ICC= 0.999) showed excellent retest reliability for all subscales, including the function subscale (ICC= 0.999), the disability-frequency subscale (ICC= 0.997) and the disability-limitation subscale (ICC= 0.998). The Cronbach's alpha coefficients used to assess internal consistency were (α = 0.976) for the functionality subscale, (α = 0.933) for the disability-frequency subscale and (α = 0.957) for the disability-limitation subscale, indicating excellent reliability. According to the item-total score correlations calculated for all items, it was concluded that all items fit well into the general structure of the scale. For criterion validity, the concurrent validity of the Barthel Index of Activities of Daily Living, the Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale, the Short Physical Performance Battery and the Timed Up and Go Test were assessed. A very high and positive correlation was found between SF-LLFDİ and Barthel Index (r = 0.960, p < 0.01), Lawton (r = 0.937, p < 0.01), SPPB (r = 0.986, p < 0.01); a very high and negative correlation was found between SF-LLFDI and TUG (r = -0.975, p < 0.01). Exploratory and confirmatory factor analyses and convergent validity methods were used for construct validity. The Short Form-36 scale was used to assess convergent validity.