Eleşkirt ilçe merkezinin coğrafi etüdü
  1. Tez No: 89828
  2. Yazar: EMİNE TEYFUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEŞKİRT İLÇE MERKEZİNİN COĞRAFİ ETÜDÜ Emine TEYFUR Danışman: Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL 1999-Sayfa:159 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL Araştırma konumuzu oluşturan Eleşkirt ilçe merkezi coğrafi bölgelerimizden Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat Bölümü'nde bulunmaktadır. Yönetim bakımından Ağrı iline bağlı olan Eleşkirt, Ağrı'ya 34 km uzaklıktadır. Yerleşim yerinin batısında Tahir dağları, kuzeyinde Kösedağ ve Araş güneyi dağları, güneyinde Çakmak dağlarının uzantıları bulunmaktadır. İlçe merkezi kendi adını taşıyan ova üzerinde kurulmuştur. Eleşkirt ilçesi yönetim alanı yaklaşık 1559 km dir. idari bakımdan iki belediye teşkilatı, 62 adet köy yerleşmesi bulunmaktadır. İlçe merkezinin köyleri ile beraber nüfusu 1997 yılı itibariyle 10164'tür. İstanbul ile Trabzon'u Erzurum'a bağlayan ve buradan da İran'a giden önemli ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Küçük Arsaklardan, Valarş Han M.Ö. 200 yılında şimdiki Toprakkale Köyü yanındaki kaleyi ve kasabayı“Valaş-Kerd”adıyla yaptırdığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Şimdiki Eleşkirt ilce adı buradan gelir. Ekonomik fonksiyonlar içinde faal nüfusun %48.2'si tarım, %15.8'i ticaret ve %26.2 ise yönetim ve sosyal hizmetler, %6-96'sı sanayi sektöründe çalışmaktadır. Buna bağlı olarak ilçe merkezinin tarım ağırlıklı bir görünümü olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sahası ve yakın çevresinde tespit edilen uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.0°C'dir. Yıllık düşen yağış miktarı ortalama 533-5 mm'dir. İklim ve topoğrafık şartlar altında gelişen doğal bitki örtüsü antropozen steplerdir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER TH ESİŞ GEOGRAPHICAL STUDY OF CENTRUM OF ELEŞKİRT TOWN Emine TEYFUR Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL 1999-Page: 159 Jury Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL The centrum of Eleşkirt town, the subject of our study, is in the upper Murat region of East Anatolia that is one of the geographical province of Turkey. Eleşkirt belonging to Ağrı administratively is 354 km far from Ağrı. Settlement place of Eleşkirt is surrounded by Tahir Mountains in the West, Kösedağ and Aras River in the North an Çakmak Mountains in the South. Centrum of the town is settled on the plain named Eleşkirt the same name of the town. Administrative area of Eleşkirt is approximately 1559 km2. There are two municipality organizations and 62 village settlement in Eleşkirt in terms of administration. Centrum of the town with villages has a population of 10164 according to the 1997 year. Eleşkirt is on a commercial road that connects Istanbul and Trabzon to Erzurum and continues to Iran. According to different resources, Valarş Han from Küçük Arsaklılar built the castle near Toprakkale village and the town with the hame of“Valarş-Kerd”in 200 B.C. The name of Eleşkirt town comes from this historical name. In the ekonomic functions, active population works with these percentages among sectors: 48.2% agriculture, 15.8% in commerce, 26.2% in magerial and social services and 6.96% in industry. It can be seen that centrum of the town has a agricultural perspective. These results has been found about the study field and its near environment; long year average temperature is 6.0°C, annual overage precipitation is 533.5 mm, natural plantation developed under climate and topographic conditions in antropogen setppes.