Bazı şalkonların fungal biyotransformasyonlarının incelenmesi
Investigation of fungal biotransformation of some chalcones
- Tez No: 898319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA YILMAZER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda biyoteknoloji, çeşitli alanlarda giderek daha fazla kullanılan öncü bir bilim dalı olarak ortaya çıkmıştır. Biyoteknolojik yaklaşım, farmasötik kullanım için ikincil metabolitlerin üretiminde kullanılmaktadır. Biyotransformasyon da metabolit üretimi için önemli bir tekniktir. Biyotransformasyon, kimyasal bileşiklerin kalıcılığını ve toksisitesini azaltmak için organik bileşiklerin bir formdan diğerine dönüştürüldüğü bir süreçtir. Genellikle biyotransformasyon çalışmalarında aktif olarak büyüyen hücreler kullanılır. Mikroorganizmalar veya hücreler, kendilerine özgü besiyerlerinde üretilir ve daha sonra biyotransformasyona uğratılacak substrat ilave edilerek işlem gerçekleştirilir. Bu tez çalışmasında Aspergillus glaucus küfü ile (E)-şalkon (1), (E)-1-fenil-3-(p-tolil)prop-2-en-1-on (2) ve (E)-3-(4-metoksifenil)-1-fenilprop-2-en-1-on (3) şalkonlarının biyotransformasyonları ilk kez gerçekleştirildi. (E)-şalkon (1) bileşiğinin A. glaucus 200914 küfü ile 25 °C'de 5 gün süren inkübasyonu neticesinde başlangıç maddesi ve %45,2 oranında 1,3-difenilpropan-1-on (4) bileşiği elde edildi. (E)-1-fenil-3-(p-tolil)prop-2-en-1-on (2) ve (E)-3-(4-metoksifenil)-1-fenilprop-2-en-1-on (3) bileşiklerinin biyotransformasyonları neticesinde başlangıç maddelerinin yanında sırasıyla %42oranında 1-fenil-3-(p-tolil)propan-1-on (5) ve %46 oranında 3-(4-metoksifenl)-1-fenilpropan-1-on (6) bileşikleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, biotechnology has emerged as a leading science that is increasingly used in various fields. The biotechnological approach is used in the production of secondary metabolites for pharmaceutical use. Biotransformation is also an important technique for metabolite production. Biotransformation is a process by which organic compounds are converted from one form to another to reduce the persistence and toxicity of chemical compounds. Usually, actively growing cells are used in biotransformation studies. Microorganisms or cells are grown in their specific media and then the process is carried out by adding the substrate to be biotransformed. In this thesis, biotransformation of (E)-chalcone (1), (E)-1-phenyl-3-(p tolyl)prop-2-en-1-one (2) and (E)-3-(4-methoxyphenyl)-1-phenylprop-2-en-1-one (3) chalcones was carried out for the first time with the mold Aspergillus glaucus. Incubation of (E)-chalcone (1) with the mold A. glaucus 200914 at 25 °C for 5 days yielded the starting material and 45.2% of 1,3 diphenylpropan-1-one (4). Biotransformation of (E)-1-phenyl-3-(p-tolyl)prop-2-en-1-one (2) and (E)-3-(4-methoxyphenyl)-1-phenylprop-2-en-1-one (3) yielded the starting material and 42% of 1-phenyl-3-(p-tolyl)propan-1-one (5) and 46% of 3-(4-methoxyphenyl)-1-phenylpropan-1-one (6), respectively.