Kuersetin fitozomlarının hazırlanması, In Vitro karakterizasyonu ve antibakteriyel aktivitesinin değerlendirilmesi
Preparation, In Vitro characterization and evaluation of antibacterial activity of quercetin phytosomes
- Tez No: 898358
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, elma, üzüm, turp gibi bitkisel besinlerde bol miktarda bulunan kuersetin fito-etkili bileşiğinin fitozom formülasyonlarının hazırlanması, karakterizasyonu ve in vitro antibakteriyel aktivitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Modern tıptaki gelişmeler günümüz tedavi seçeneklerini de hem geliştirmiş hem de çeşitlendirmiştir. Bu seçenekler arasına geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin de ilave olması ile tedaviler genişletilmiştir. Fito-etkili bileşiklerin düşük biyoyararlanım göstermesi yeni taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyurmuştur. Bunlardan bir tanesi de fitozomal ilaç taşıyıcı sistemlerdir. Kuersetin polifenolik özellikte bir bileşik olup çok çeşitli farmakolojik aktiviteye sahiptir. Son zamanlarda bilim dünyasındaki artan kuersetin ilgisi de yeni formülasyon çalışmalarını hızlandırmıştır. Fitozomların formülasyonlarının hazırlanmasında, farklı formülasyon hazırlama teknikleri kullanılmaktadır. Formülasyon parametreleri olarak sıcaklık, kuersetin:fosfolipit oranı ve reaksiyon süresi kullanılarak formülasyonlar hazırlanmıştır Bu formülasyonları üzerinde enkapsülasyon etkinliği, partikül büyüklüğü, büyüklük dağılımı ve zeta potansiyel tayinleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek seçilen optimum formülasyonun üzerinde in vitro karakterizasyon çalışmaları (SEM ve TEM görüntüleme, DSC analizi, FTIR, XRD), çözünürlük, partisyon katsayısı, biyolojik ortamlarda stabilite ile in vitro çözünme hızı tayinleri yapılmıştır. Buna ilaveten optimum formülasyonun farklı saklama koşulları altında stabilitesi ve kuersetin içeren fitozomunun saf kuersetin ile karşılaştırmalı olarak antibakteriyel aktivitesi değerlendirilmiştir. Kuersetinin fitozom formülasyonunun ilgili literatürler incelendiğinde antibakteriyel aktivitesinin de araştırılmamış olmaması bu tez çalışmasının hedeflediği temeli olmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies to be carried out within the scope of this thesis; The aim of this study is to prepare the phytosome formulation of quercetin phyto-active compound, which is abundant in plant foods such as apple, grape and radish, and to evaluate the active substance loading efficiency, characterization and in vitro antibacterial activity of the related complex. Advances in modern medicine have both improved and diversified today's treatment options. Treatments have been expanded with the addition of traditional herbal medicinal products among these options. The low bioavailability of phyto-effect compounds necessitated new delivery systems. Quercetin is a polyphenolic plant-derived compound with a wide variety of pharmacological activities. Recently, the increasing interest in quercetin in the scientific world has accelerated the formulation studies. Different formulation preparation techniques are used in the preparation of phytosomes entrapment efficiency, morphological visualization of the structure, particle size and distribution, zeta potential, thermal analysis and structure analysis, dissolution rate and in vitro release determination of phytosome formulations obtained in accordance with will be done. The formulations will be formed by using parameters such as temperature, quercetin:phospholipid ratio and reaction time as formulation parameters. Stability studies of the generated quercetin phytosomes will be determined under different conditions. Antibacterial activity determination of quercetin phytosome and pure quercetin will also be performed. The fact that the antibacterial activity of the phytosome formulation of quercetin was not investigated when the relevant literature was examined was the basis of this thesis.