COVID-19 pandemisi ile birlikte sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in physical activity of healthcare workers with COVID-19 pandemic
- Tez No: 898357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERTAŞ DÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İzolasyon, 2019 koronavirüs (COVID-19) salgınını yavaşlatmak için en iyi yöntem olarak görülmektedir, ancak fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında salgın sırasında fiziksel aktivite alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikleri araştırmaktır. Çalışmaya 158'i kadın 99 'u erkek olmak üzere toplamda 257 kişi katılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortalaması 31,4±7,5 yıldır. Çalışmada kullanılan anket, Ağustos 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi sağlık personeline, Google Formlar web platformu aracılığı ile 5 hafta süre ile uygulanmıştır. Ankette katılımcıların demografik, mesleki, COVID-19 maruziyet verileri, fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıkları, öz değerlendirme gibi 38 soru yer almaktadır. Anket formundan elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılanların %12,5'ini uzman hekimler, %10,9'unu asistanlar, %10,9'unu hemşireler ve kalanını da diğer sağlık personelleri oluşturmaktadır. Bireylerin %46,7'si pandemiden önceki döneme kıyasla vücut ağırlıklarının değişmediğini belirtmişlerdir. Bireylerin %30'unun ise vücut ağırlığı pandemi öncesindeki göre
Özet (Çeviri)
Isolation is considered the best method to slow down the 2019 coronavirus (COVID-19) pandemic, but it can have negative effects on physical and mental health. The aim of this study is to investigate the changes in physical activity habits during the pandemic in healthcare workers. A total of 257 individuals participated in the study, including 158 females and 99 males. The mean age of the participants was 31.4±7.5 years. The survey used in the study was applied to healthcare personnel at Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital through the Google Forms web platform for 5 weeks between August 2022 and October 2022. The survey includes 38 questions about demographic, professional, COVID-19 exposure data, physical activity and sleep habits, self-assessment, etc. The data obtained from the survey form were analyzed using SPSS 20.0 package program. 12.5% of the participants were specialist physicians, 10.9% were residents, 10.9% were nurses, and the remaining were other healthcare workers. 46.7% of the individuals stated that their body weight did not change compared to the pre-pandemic period. 30% of the individuals reported that their body weight increased by