Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğretim programını uyarlama sürecinin incelenmesi
Investigation of the process of adapting the mathematics curriculum of classroom teachers
- Tez No: 898383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT PEKER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Eğitim programlarının amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda bir ders kapsamında ele alınan öğretim programları çeşitli değişkenlerin etkisi ile birlikte öğretmenler tarafından farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bu durum literatürde programı uyarlama olarak tanımlanmaktadır. Özellikle ilkokul düzeyinin, öğrencilerin gelecek öğrenmeleri üzerinde temel oluşturduğu düşünüldüğünde bu dönemde öğretmenlerin program uyarlamalarının etkisi önem kazanmaktadır. Çeşitli ülkeler arasında Türkiye'nin matematik başarısı göz önünde bulundurulduğunda öğretmenlerin matematik dersi kapsamında gerçekleştirdikleri uyarlama sürecini incelemenin önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ilkokul matematik dersi öğretim programını uygulama sürecinde; resmi program, dersten önce tasarladıkları program ve ders esnasında uyguladıkları programlar ile gerçekleştirdikleri uyarlamalar ve bu uyarlamalar üzerinde etkili faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmış, amaçlı örneklem türünden kolay ulaşılabilir durum örneklemesine uygun olarak Yozgat ili merkez ilçede 12 sınıf öğretmeninden; hazırladıkları planlar, haftalık planlama tablosu-günlük uygulama değerlendirme tablosu, öğretim sürecinde yararlanılan materyaller, ders notları, öğrenci ödevleri, çalışma kağıtları, etkinlikler, yardımcı kaynaklara ilişkin resim ve videolar ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde alanyazından yararlanılarak oluşturulan kod kitapçığı ile içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde öğretmenlerin resmi programa tam olarak uymadıkları, çeşitli uyarlamalar yaptıkları, öğretmenlerin öğretim programı üzerinde uyarlama yapma düzeylerinin genel olarak düşük olduğu fakat program öğeleri üzerinde sıkça genişletme, düşük düzeyde atlama ve yeniden düzenleme şeklinde uyarlamalar yaptıkları görülmektedir. Öğretmenlerin yaptıkları uyarlamalar üzerinde etkili olan faktörlerin; sırasıyla en çok öğretmenden kaynaklı faktörler olduğu ardından öğrenciden kaynaklı, okul kaynaklı, veli kaynaklı, öğretim programı kaynaklı faktörler olduğu görülmüştür. Elde edilen bu bulgular çeşitli araştırmalar ışığında tartışılıp çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to achieve the aims of the curriculums, the curricula covered within the scope of a course are implemented by teachers in different ways with the influence of various variables. This situation is defined as curriculum adaptation in the literature. Especially considering that the primary school level forms the basis for students' future learning, the effect of teachers' curriculum adaptations becomes important in this period. Considering Turkey's success in mathematics among various countries, it is thought that examining the adaptation process that teachers carry out within the scope of mathematics lessons has an important place. The aim of this research is to help classroom teachers in the process of implementing the primary school mathematics curriculum; The purpose of this study is to reveal the official curriculum, the curriculum they designed before the lesson, the curriculums they implemented during the lesson, and the adaptations they made and the factors affecting these adaptations. To achieve this purpose, the case study design, one of the qualitative research designs, was used, in accordance with the convenience sampling of the purposeful sampling type, from 12 classroom teachers in the central district of Yozgat province; Data were collected through the plans they prepared, weekly planning table- daily practice evaluation table, materials used in the teaching process, course notes, student assignments, worksheets, activities, pictures and videos of auxiliary resources, and a semi-structured interview form. In the analysis of the data, a code book created using the literature and content and descriptive analysis techniques were used. In the analysis of the data, it is seen that the teachers do not fully comply with the official curriculum, they make various adaptations, the level of adaptation of the teachers on the curriculum is generally low, but they make adaptations in the form of frequent extending, low-level omitting and replacing or revising on the curriculum elements. Factors affecting the adaptations made by teachers: It was observed that the factors mostly originating from the teacher were the factors originating from the student, the school, the parent, and the curriculum, respectively. These findings were discussed in the light of various studies and various suggestions were made.