Otomotiv endüstrisinde dış kaporta olarak kullanılan poliüretan ve SMC malzemelerin karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of polyurethane and SMC materials used in automotive exterior parts
  1. Tez No: 928053
  2. Yazar: BUĞRA BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHANGARDASH ASGAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde dış kaporta parçalarının üretiminde kullanılan poliüretan (PUR) ve SMC (Sac Kalıplama Bileşiği) malzemelerinin karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. Çalışma, her iki malzemenin üretim süreçlerini, fiziksel ve mekanik özelliklerini, maliyet etkinliklerini, çevresel etkilerini ve sürdürülebilirlik açısından sağladıkları avantajları incelemektedir. Tezin temel amacı, otomotiv sektöründe daha verimli, dayanıklı, ekonomik ve çevre dostu malzeme seçiminde rehberlik etmektir. Poliüretan, esneklik, hafiflik ve darbe dayanıklılığı gibi avantajlarla otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, üretim süreçlerinde kalite kontrol sorunları ve yüksek maliyetler gibi dezavantajları da bulunmaktadır. SMC malzemeleri ise cam elyafı ile takviyelenmiş termoset bir kompozit olup, yüksek çekme dayanımı, termal kararlılığı ve hafifliği ile dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, SMC malzemelerinin üretim maliyetleri genellikle daha yüksektir. Çalışmada, her iki malzemenin üretim süreçleri detaylı olarak ele alınmıştır. Poliüretan, genellikle RIM (Reaksiyon Enjeksiyon Kalıplama) işlemiyle üretilirken, SMC üretim süreci reçine ve cam elyafının karıştırılıp kalıplama işleminde yüksek sıcaklık ve basınç altında kürlendiği bir prosesi içermektedir. Poliüretan malzemeler, daha düşük üretim maliyetlerine sahip olsa da, kalite tutarsızlıkları ve işleme zorlukları gibi dezavantajlar taşırken, SMC malzemeleri daha karmaşık kalıplama ve üretim süreçleri gerektirir. Fiziksel ve mekanik özellikler açısından yapılan karşılaştırmada, poliüretan malzemeler yüksek esneklik ve darbe emme kapasitesine sahipken, SMC malzemeleri daha yüksek çekme ve bükülme dayanımına sahiptir. Ancak, poliüretan malzemeleri termoplastik özellikleri nedeniyle sıcaklık değişimlerine karşı hassas olabilirken, SMC malzemeleri yüksek sıcaklıklara karşı daha dayanıklıdır fakat esneklik açısından sınırlıdır. Maliyet analizi, otomotiv üretim süreçlerinde malzeme seçiminde kritik bir faktördür. Poliüretan, küçük ve orta ölçekli üretimler için daha uygun maliyetli bir seçenek sunarken, SMC malzemeleri büyük ölçekli üretimler için daha ekonomik olabilmektedir. Ancak, SMC'nin kalıp aşınması ve bakım masrafları maliyetleri artıran unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, her iki malzemenin geri dönüşüm potansiyelleri incelenmiş, poliüretan malzemelerin geri dönüşümünün zorlukları ve SMC'nin geri dönüşümünde daha fazla enerji gerekliliği olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, her iki malzemenin de otomotiv dış kaporta parçaları üretiminde önemli potansiyellere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Poliüretan, esnekliği ve hafifliği ile küçük ve orta ölçekli üretimler için uygunken, SMC malzemeleri daha büyük ve karmaşık dış kaporta parçalarının üretimi için ideal bir seçenek sunmaktadır. Her iki malzemenin de üretim süreçlerinde karşılaşılan zorluklar ve çevresel etkiler göz önünde bulundurularak, otomotiv üreticilerinin malzeme seçiminde dikkatli olmaları gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma otomotiv üreticilerine malzeme seçimi ve üretim süreçlerini optimize etme konusunda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Gelecekte, her iki malzemenin de daha verimli ve çevre dostu üretim süreçleri ile daha geniş bir kullanım alanına sahip olması beklenmektedir. Bu doğrultuda, araştırmaların devam etmesi ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi, otomotiv endüstrisinde sürdürülebilir ve verimli malzeme kullanımını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of polyurethane (PUR) and SMC (Sheet Molding Compound) materials used in the production of automotive exterior parts. The study examines the production processes, physical and mechanical properties, cost-effectiveness, environmental impacts, and advantages related to sustainability of both materials. The primary objective of the thesis is to provide guidance in selecting more efficient, durable, economical, and environmentally friendly materials in the automotive industry. Polyurethane is widely used in the automotive industry due to its advantages such as flexibility, lightweight, and impact resistance. However, it also has disadvantages, including quality control issues and high production costs. SMC materials, on the other hand, are thermoset composites reinforced with glass fibers, known for their high tensile strength, thermal stability, and lightness. However, the production costs of SMC materials are generally higher. The study delves into the production processes of both materials in detail. Polyurethane is typically produced using the RIM (Reaction Injection Molding) process, whereas the SMC production process involves mixing resin and glass fiber, followed by molding under high temperature and pressure. Although polyurethane materials have lower production costs, they suffer from quality inconsistencies and processing difficulties, whereas SMC materials require more complex molding and production processes. In the comparison of physical and mechanical properties, polyurethane materials offer high flexibility and impact absorption, while SMC materials exhibit higher tensile and bending strength. However, polyurethane materials may be sensitive to temperature changes due to their thermoplastic properties, whereas SMC materials are more resistant to high temperatures, but limited in terms of flexibility. Cost analysis is a critical factor in material selection for automotive manufacturing processes. Polyurethane offers a more cost-effective option for small and medium-scale production, while SMC materials are more economical for large-scale production. However, the mold wear and maintenance costs of SMC contribute to higher overall costs. Additionally, the recycling potentials of both materials have been examined, revealing challenges in recycling polyurethane materials and the higher energy requirements for recycling SMC. The study concludes that both materials have significant potential in the production of automotive exterior parts. Polyurethane, with its flexibility and light weight, is suitable for small and medium-scale productions, while SMC materials offer an ideal option for producing larger and more complex exterior parts. Considering the challenges in the production processes and environmental impacts of both materials, it is emphasized that automotive manufacturers must be cautious in their material selection. In conclusion, this study aims to guide automotive manufacturers in optimizing material selection and production processes. It is expected that, in the future, both materials will have broader applications with more efficient and environmentally friendly production processes. Continuing research and the development of new technologies will enhance the use of sustainable and efficient materials in the automotive industry.