Yeni sentezlenmiş sentetik indol türevi kimyasalın küçük hücreli dışı akciğer kanser (KHDAK) hücrelerine etkisinin In Vitro araştırılması
In Vitro investigation of the effect of new synthesis synthetic indole derivative chemical on non-small cell lung cancer (NSCLC) cells
- Tez No: 898403
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akciğer kanseri (AK), teşhis edilen kanserler arasında en yüksek ölüm oranıyla ilişkilendirilen ve hasta sağ kalımı diğer kanserlere oranla yıllar içinde düşük seyretmeye devam eden katı tümörlerle karakterize kanserdir. Bu kanser yıllar içerisinde hem birey hem devletlere maddi anlamda yüksek maliyetlere sebep olan tanı ve tedavi süreçleriyle ilişkilidir ve hastaların kolayca ulaşıp temin edebilmesi açısından yerli ilaçların geliştirilmesi elzemdir. Konvansiyonel tedavi yöntemlerinin yanında hedefe yönelik tedaviler kişinin sağlıklı hücre ve dokularının korunmasını ve kanserli hücre ve dokuların çeşitli yol ve yolakların tetiklenmesiyle öldürülmesini amaçlanmıştır. İndoller ve türevlerinin hem doğal olarak bulunan hem de sentetik olarak elde edilebilen indol iskeleti içeren maddeler olduğu ve antidiyabetik, antikanser, antimikrobiyal, anti-HIV, antiviral, antiinflamatuar, antioksidan, antikolinesteraz, antitüberküloz ve antimalaryal açılardan etkili oldukları bilinmektedir. Kansere karşı indol türevlerinin altta yatan antikanser mekanizmaları arasında apoptozis indüksiyonu ve mikrotübül, protein kinaz, histon deasetilaz ve DNA topoizomerazın baskılanması yer almaktadır. Bu tez çalışmasında Ankara Üniversitesi bünyesinde sentezlenmiş bir indol türevi olan Madde 10'un sağlıklı akciğer hücre hattı BEAS-2B ve kanserli akciğer hücre hatları A549, H1299 üzerindeki etkilerinin in vitro araştırılması yapılmıştır. Bu amaçla Madde 10'un AK'ye karşı olan antiproliferatif, apoptotik, EMT, metastaz ve ayrıca köklülük üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Antiproliferatif etkisi hücre canlılığı testi olan MTT yöntemi ve proliferasyon belirteci olan Ki-67 geninin ifadesi ile, apoptotik açıdan etkisi BAX, BCL-2 genlerinin ifade analizleri, EMT baskılayıcılığı üzerine olan etkisi açıdan E-kaderin, N-kaderin genlerinin ifade analizleri, köklülük kontrolü açısından ise CD44, CD24, OCT4, SOX2 genlerinin ifade analizleri için RT-qPCR yöntemi kullanılarak bakılmıştır. Apoptoz tayini için Annexin-V (PE)-7AAD ile boyamasının akım sitometrik tayini, hücre canlılığı için MTT deneyi ve anti-metastatik açıdan hücre göçü için yara iyileşme testleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma, daha önce AK üzerinde uygulanmamış olan indol türevi Madde 10'un AK üzerinde etkinliğinin araştırıldığı ilk çalışma olması ve yapılan denemeler sonucunda ilk kez hücre canlılığını düşürdüğü, apoptozu indüklediği, proliferasyon hızını düşürdüğü ve hücre göçünü baskıladığı görülerek literatüre bu açılardan önemli katkılar sunulmuştur. Ayrıca Madde 10'un AK'ye karşı yeni bir ilaç olma potansiyeli, çalışmayı önemli kılan bir diğer noktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer (LC) is a cancer characterized by solid tumors that is associated with the highest mortality rate among diagnosed cancers and patient survival continues to be low over the years compared to other cancers. This cancer is associated with diagnostic and therapeutic processes that cause high financial costs to both individuals and governments over the years, and it is essential to develop indigenous medicines that are easily accessible and available to patients. In addition to conventional treatment methods, targeted therapies aim to protect healthy cells and tissues and kill cancerous cells and tissues by triggering various pathways. Indoles and their derivatives are known to be both naturally occurring and synthetically available substances containing indole skeleton and are known to be effective in antidiabetic, anticancer, antimicrobial, anti-HIV, antiviral, anti-inflammatory, antioxidant, anticholinesterase, antituberculosis and antimalarial aspects. The underlying anticancer mechanisms of indole derivatives against cancer include induction of apoptosis and suppression of microtubule, protein kinase, histone deacetylase and DNA topoisomerase. In this thesis, the effects of Sunstance 10, an indole derivative synthesized at Ankara University, on healthy lung cell line BEAS-2B and cancerous lung cell lines A549, H1299 were investigated in vitro. For this purpose, the antiproliferative, apoptotic, EMT, metastasis and stemness effects of Substance 10 against LC were investigated. Antiproliferative effect was evaluated by MTT method which is a cell viability test and expression of Ki-67 gene which is a proliferation marker, apoptotic effect was evaluated by expression analysis of BAX, BCL-2 genes, expression analysis of E-cadherin, N-cadherin genes for its effect on EMT suppressor, and expression analysis of CD44, CD24, OCT4, SOX2 genes for rooting control by RT-qPCR method. Apoptosis was investigated by flow cytometric determination of staining with Annexin-V (PE)-7AAD for apoptosis determination, MTT assay for cell viability and wound healing tests for cell migration in terms of anti-metastatic. The study is the first study to investigate the efficacy of indole derivative Substance 10 on LC, which has not been applied on LC before, and as a result of the experiments performed, it was observed that it decreased cell viability, induced apoptosis, decreased proliferation rate and suppressed cell migration for the first time and made important contributions to the literature in these respects. In addition, the potential of Substance 10 as a new drug against LC is another important point that makes this study important.