Argümantasyona dayalı öğrenme ile entegre edilmiş STEM uygulamalarının akademik başarıya etkisi
The effect of STEM applications integrated with argumentation-based learning on academic success)
- Tez No: 898404
- Danışmanlar: PROF. SABRİYE SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı Ortaokul 5. Sınıf Fen Bilimleri dersi“Güneş, Dünya ve Ay”ünitesinin argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamalarının akademik başarıya etkisini belirlemek. Araştırmamız içerisinde argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamalarının akademik başarıya etkisini belirlenmesi amacıyla karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Burada araştırmaya dayalı olarak belirlenen bağımsız değişken argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamalarının, bağımlı değişken akademik başarı üzerindeki etkisi incelendiğinden deneysel desen kullanılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada nicel yöntem tasarımlarından biri olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu, mevcut sınıfları kullanarak grubun rastgele belirlenmesiyle mümkün olmaktadır. Çalışma grubu biri deney biri kontrol grubu olarak yansız bir şekilde atanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerle dersler mevcut müfredata göre işlenirken, deney grubundaki öğrencilerle argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamaları kapsamında hazırlanan ders planı uygulanmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için akademik başarı testi öntest-sontest olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubundan seçilen öğrencilere ders sürecinde kullanılan argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamaları hakkında görüşlerini sınıflandırmak, anlamlandırmak ve yorumlamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, verilerin analizinde önce verilere normallik testi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu öntest- sontest puanları arasında anlamlı bir farklılık yaratıp yaratmadığını tespit etmek için parametrik testler kullanılmıştır.“Eğitim Öncesi Güneş, Dünya ve Ay Ünitesi Akademik Başarı Testi”üzerinde yapılan incelemelerde, eğitim verildikten sonra deney grubunun gelişim gösterdiği ve akademik başarı testi puanlarının arttığı ve bunun sonucunda deney grubundaki öğrencilere verilen eğitim sonucunda hatalı cevap sayılarının önemli ölçüde azaldığı belirlenmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere verilen eğitim ile“Eğitim Öncesi Güneş, Dünya ve Ay Ünitesi Akademik Başarı Testi”üzerinde yapılan incelemelerde az ilerleme olduğu ve akademik başarı testi puanlarında bir miktar artış olduğu, hatalı cevap sayısında bir miktar azalma olduğu görülmüştür. 6 haftalık uygulamadan sonra deney grubundan seçilen öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu verilen cevaplara göre tema ve kodlara ayrılarak tablolaştırılmıştır.Argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamalarının akademik başarıya etkisinin incelendiği araştırmamızda, öğrencilerin sadece konu üzerinde gelişme sağlamakla kalmadığı görülmektedir. Aynı zamanda akademik başarı testi puanlarının artırdıkları, hatalı cevap sayısının da azaltıldığı tespit edilmiştir. Argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamaları verilmeyen öğrencilerin hatalı cevap sayısında çok az bir azalma olduğu, konularda ise çok düşük bir gelişim gösterdikleri görülmüştür. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme sonucu elde edilen verilerde öğrencilerin dersi eğlenceli bulduğu, işbirliği içerisinde öğrenmeleri gerçekleştirdiği, farklı iddialar ortaya atarak fikirlerini kanıtlamaya çalıştıklarını ortaya koymuştur. Tüm bu bilgiler ışığında netice olarak, fen bilimleri dersinde elde edilen başarılar dikkate alındığında argümantasyona dayalı öğrenmeye entegre edilmiş STEM uygulamalarının fen bilgisi dışındaki diğer derslerde de eğitime entegre edilmesi öğrencilerin akademik başarısını artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To determine the effects of STEM applications integrated into argumentation-based learning in the“Sun, Earth and Moon”unit of the 5th grade secondary school science course on academic success.In our research, a mixed research method was used to determine the effect of STEM applications integrated with argumentation-based learning on academic achievement. Here, since the independent variable determined based on the research, the effect of STEM applications integrated with argumentation-based learning on the dependent variable academic achievement, it was deemed appropriate to use an experimental design. In this study, a quasi-experimental design, which is one of the quantitative method designs, was used. This is possible by randomly determining the group using existing classes. The study group was assigned unbiasedly as one experimental group and one control group. While the lessons were taught according to the current curriculum with the students in the control group, the lesson plan prepared within the scope of STEM applications integrated with argumentation-based learning was applied with the students in the experimental group. The academic achievement test was used as a pretest-posttest to measure the academic achievement of the students. In the qualitative dimension of the research, a semi-structured interview form was used to classify, interpret and interpret the opinions of the students selected from the experimental group about the STEM applications integrated with argumentation-based learning used in the course process.The quantitative data obtained from the research were analyzed with SPSS program, and a normality test was applied to the data before the data analysis. Parametric tests were used to determine whether there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. In the examinations made on the“Pre-Education Sun, Earth and Moon Unit Academic Achievement Test”, it was determined that the experimental group showed improvement after the education was given and the academic achievement test scores increased, and as a result, the number of incorrect answers decreased significantly as a result of the education given to the students in the experimental group. In the examinations made on the“Pre-Education Sun, Earth and Moon Unit Academic Achievement Test”with the education given to the students in the control group, it was seen that there was little progress, a slight increase in academic achievement test scores, and a slight decrease in the number of incorrect answers. After the 6-week application, the semi-structured interview form applied to the students selected from the experimental group was divided into themes and codes according to the answers given and tabulated.In our study examining the effect of STEM applications integrated with argumentation-based learning on academic success, it is seen that students not only make progress on the subject. It is also determined that their academic achievement test scores increase and the number of incorrect answers decrease. It is seen that students who are not given STEM applications integrated with argumentation-based learning have a very small decrease in the number of incorrect answers and a very low development in the subjects. In addition, the data obtained from the semi-structured interviews revealed that the students find the course fun, learn collaboratively, and try to prove their ideas by putting forward different claims. In light of all this information, considering the successes achieved in the science course, it is thought that integrating STEM applications integrated with argumentation-based learning into education in other courses other than science will increase the academic success of the students.