A metaverse-based playground for architectural education, MPAD
Mimarlık eğitimine yönelik metaverse tabanlı oyun alanı, MPAD
- Tez No: 898429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sanal ortamların ve yeni teknolojilerin eğitim süreçlerine dahil edilmesiyle paradigmatik bir değişim yaşanmıştır. Yakın tarihteki bu hızlı değişim ile, tasarım eğitimi yaklaşımları üzerine yapılan araştırmalarda çeşitli yeni yöntemlerin kullanımı artmıştır. Uygulamaya ve fiziksel katılıma dayalı mimari tasarım eğitimi, sürdürülebilirliğinin sağlanması için önde gelen teknoloji ve yöntemlerin takip edilerek araştırmaların yoğunlaştırılması gereken bir alandır. Bu bağlamda, kapsayıcı sanal ortamlar, hızla gelişen metaverse teknolojileri ve oyun tabanlı eğitim modellerinin benimsenmesi mimarlık eğitimi çalışmalarının odak noktaları arasında yer alacaktır. Bu tez, mimarlıkta temel tasarım eğitimi için oyun tabanlı öğrenme yaklaşımı ile kurgulanmış metaverse tabanlı işbirlikçi bir sanal model geliştirmeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Metaverse kavramı bütüncül bir sanal ortam olarak, oyun kavramı ise yaratıcı yöntemlerden biri olarak bu öğrenme yaklaşımının temellerini oluşturmaktadır. Bu oyun alanı, Fransız mimar Fabien Vienne (1925-2016) tarafından geometri temelli bir sistem olan CIX yapı bloklarına (1996) dayanmaktadır. CIX, MPAD (Metaverse-based Playground for Architectural Education) isimli çok kullanıcılı sanal oyun alanında yeniden yapılandırılmıştır. MPAD, 38 katılımcı tarafından VR başlıkları ile işbirlikçi bir ortamda deneyimlenmiştir ve katılımcılara İşbirlikçi Öğrenme Değerlendirmesi uygulanmıştır. Sonuçlar, lisans düzeyindeki mimari temel tasarım eğitiminde MPAD deneyiminin olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Gelecekte, MPAD'in kapsayıcı gerçeklik teknolojileri ve işbirlikçi tasarım yaklaşımlarına örnek teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Educational processes have faced a paradigmatic shift in integrating virtual environments and novel technologies. This rapid change in recent history has led to increase the use of diverse novel methodologies in research on design education approaches. Architectural design education, which relies on practice and physical participation, is where research should be intensified by following leading technologies and methods to ensure sustainability. In this context, immersive virtual environments, rapidly developing metaverse technologies, and the adoption of game-based educational models display potential for architectural education studies. This thesis develops and examines a metaverse-based collaborative virtual model for basic design in architectural education using a game-based learning approach. The concepts of the metaverse as a holistic virtual environment and games as creative methods form the foundation of this learning approach, an educational playground. This playground is introduced to basic design students based on the CIX building block game (1996), developed from a geometry-based system by French architect Fabien Vienne (1925-2016). CIX blocks were reconstructed in a multi-user virtual playground called MPAD (Metaverse-based Playground for Architectural Education). MPAD was experienced by 38 participants in a collaborative environment with VR headsets and the Collaborative Learning Assessment, an adaptation of the Technology Acceptance Model, was applied to the participants. The results indicate that the MPAD experience in design education yields positive results. In the future, MPAD aims to serve as an example of immersive reality technologies and collaborative design approaches.