Mekân tasarımında yeni bir evren: Metaverse
A new universe in space design: Metaverse
- Tez No: 902530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dijital çağ ile birlikte mekân kavramı gerçek çevre olmaktan öteye taşınmıştır. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik gibi dijital destekli ortamların yaratılması, mekân kavramına farklı bir yaklaşım sergilemeyi gerektirmektedir. Metaverse kavramı; sanal dünya ve dijital araçlarla, insan iletişimi ve sosyal etkileşimi mümkün hale getiren teknolojilere dayanmaktadır. Bu kavram içerisinde oluşturulan etkileşim mekânları, fiziksel gerçeklik dışında üretilmesi nedeniyle estetik bir kaygı taşımaktadır. Mekânlar, Metaverse kavramı içerisinde farklı ihtiyaç ve amaçlar doğrultusunda kullanılmakta; bu ihtiyaç ve amaçlar doğrultusunda şekillenmektedir. İhtiyacı ve amacı değişen mekân kavramı ile tasarım anlayışları da değişmektedir. Metaverse, tasarımcılara düşük maliyetli, estetik ağırlıklı ve özgür bir tasarım alanı oluşturmaktadır. Tasarımın belirli kalıplara ve zorunluluklara bağlı kalmadan oluşturulması; tasarımcılara deneyerek öğrenme, özgür düşünme ve hayal gücünü zorlama gibi imkânların verilmesine olanak sağlamaktadır. Bu özgür ortam, tasarım için bir oyun alanı haline gelerek tasarımcıların öğrenmesine, öğretmesine ve denemesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada; Metaverse evrenindeki mevcut tasarımların nasıl ve hangi anlayışla uygulanmakta olduğu, tasarım anlayışının bu evrenlerde ne yönde seyrettiği ve gelecekte, gerçek çevrede var olan tasarımcı kimliğinin sanal mekânlarda hangi yönde şekilleneceğinin incelenmesini amaçlanmıştır. Bu kapsamda, sanal ve gerçek çevre kavramları incelenmiş, Metaverse evrenindeki tasarım anlayışı ele alınmıştır. Sonuç olarak, Metaverse evreninde tasarımcıların mekâna yaklaşımı ve tasarım kıstasları irdelenmiş, değişen dünyada güncel kalınabilmesi adına disiplinlerarası bir anlayışa sahip olunması ve Metaverse tasarım teknolojilerinin tasarımcılar tarafından benimsenmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the digital age, the concept of space has moved beyond the real environment. The creation of digitally supported environments such as virtual reality, augmented reality and mixed reality requires a different approach to the concept of space. The concept of metaverse is based on technologies that enable human communication and social interaction with the virtual world and digital tools. The interaction spaces created within this concept carry an aesthetic concern as they are produced outside of physical reality. Spaces are used for different needs and purposes within the Metaverse concept; they are shaped according to these needs and purposes. With changing needs and purposes, the concept of space also changes the concept of designs. Metaverse creates a low-cost, aesthetic and free design space for designers. The creation of design without depending on certain patterns and obligations allows designers to learn by experimentation, to think freely and to push their imagination. This free environment becomes a playground for design and contributes to designers' learning, teaching and experimenting. In this direction; the study aims to examine how and with what understanding the existing designs in the Metaverse universes are being implemented, in which direction the approach to design is evolving in these universes, and in which direction the designer identity existing in the real environment will be shaped in virtual spaces in the future. In this context, the concepts of virtual and real environments are examined and the design approach in Metaverse environments is discussed. As a result, designers' approach to space and design criteria in the Metaverse universe have been examined, and it has been determined that in order to stay up to date in a changing world, it is required to have an interdisciplinary understanding and Metaverse design technologies should be adopted by designers.