A roadmap for a metaverse-based digital governance: A casestudy of the Gambia
Metaverse tabanlı dijital yönetişim için bir yol haritası:Gambiya üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 865748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Gambiya'nın dijital yönetişim çerçevesine Metaverse teknolojilerinin entegrasyonunu araştırmakta ve bu yeniliklerin en etkili şekilde uygulanabileceği sektörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Yönetişimi geliştirmek, kamu hizmeti sunumunu artırmak ve vatandaş katılımını teşvik etmek için ileri düzey çözümler arayışı ile hareket eden çalışma, Bilgi Teknolojisi (BT) profesyonelleri ile yapılan görüşmeler ve hükümet raporlarının incelenmesi dahil olmak üzere niteliksel analiz metodolojilerini kullanmaktadır. Veri analizi için NVivo yazılımının uygulanmasıyla, Metaverse uygulamaları için uygun temel temalar ve alanlar ortaya çıkarılmıştır. Bunlar arasında Metaverse'in eğitim, kamu hizmeti, altyapı geliştirme, kentsel planlama ve kültürel miras turizmi gibi sektörleri köklü bir şekilde dönüştürme potansiyeli yer almaktadır. Araştırma, Metaverse'in dönüştürücü etki kapasitesini tanımasına rağmen, teknik altyapı hazırlığı, etik sorunlar ve politika reformu gerekliliği gibi önemli engelleri belirlemiştir. Bulgular, bu zorlukların dijital altyapı, okuryazarlık, etik kurallar ve politika çerçevelerinde önemli iyileştirmeler yapılması suretiyle ele alınması gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışma, Gambiya'nın dijital yönetişimine Metaverse'in başarılı entegrasyonunu sağlamak için hükümet, özel sektör, akademi ve uluslararası kuruluşları içeren çok paydaşlı işbirliği modeli çağrısında bulunmaktadır. Kapsamlı içgörüler ve stratejik öneriler sunan bu araştırma, Metaverse'in tam potansiyelini kullanmak için tüm paydaşların ortak çabasını vurgulamakta ve böylece Gambiya'da kapsayıcı ve etkin bir dijital yönetişim ekosistemi sağlanmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the integration of Metaverse technologies into the digital governance framework of The Gambia, aiming to identify the sectors where these innovations can be most effectively implemented. Driven by the quest for cutting-edge solutions to augment governance, enhance public service delivery, and foster citizen engagement, the study utilizes qualitative analysis methodologies, including interviews with Information Technology (IT) professionals and an examination of governmental reports. Through the application of NVivo software for data analysis, essential themes, and areas suitable for Metaverse applications were uncovered. These include the potential of the Metaverse to fundamentally transform sectors such as education, public service, infrastructure development, urban planning, and cultural heritage tourism. Despite recognizing the Metaverse's capacity for transformative impact, the research identifies significant hurdles, including technical infrastructure readiness, ethical issues, and the necessity for policy reform. The findings highlight the necessity of addressing these challenges through substantial enhancements in digital infrastructure, literacy, ethical guidelines, and policy frameworks. The study calls for a multi-stakeholder collaboration model, incorporating government, the private sector, academia, and international bodies, to ensure the Metaverse's successful integration into The Gambia's digital governance. Offering comprehensive insights and strategic recommendations, this research highlights the collective effort required from all stakeholders to harness the Metaverse's full potential, thereby facilitating an inclusive and efficient digital governance ecosystem in The Gambia.