Türkiye'de sağlık hizmetlerinde dijitalleşme ve hasta memnuniyetinin OECD ülkeleri ile karşılaştırılması
Comparison of digitalization and patient satisfaction in healthcare services in Turkey with OECD countries
- Tez No: 1013527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sağlık hizmetlerinde dijitalleşme düzeyi ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkiyi analiz etmiş ve bu ilişkiyi OECD ülkeleri örneklemi üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Dijital sağlık hizmetlerinin küresel ölçekte artan önemi, sağlık sistemlerinin etkinliği, erişilebilirliği ve hasta merkezli yapılarının geliştirilmesinde dijital teknolojilerin vazgeçilmez bir unsur haline gelmesine yol açmıştır. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'nin sağlıkta dijitalleşme performansını değerlendirmek amacıyla e-sağlık uygulamaları, dijital tıbbi kayıt sistemleri, tele-sağlık hizmetleri, yapay zeka temelli karar destek sistemleri ve mobil sağlık çözümleri gibi dijital sağlık göstergeleri üzerinden kapsamlı bir analiz gerçekleştirmiştir. Araştırmada Türkiye'nin dijitalleşme düzeyi, OECD Sağlık Veri Tabanı, Dünya Sağlık Örgütü eSağlık Küresel Gözlem Raporları ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın dijitalleşme istatistikleri doğrultusunda belirlenmiş, hasta memnuniyeti ise ulusal düzeyde yapılan kamuoyu anketleri ve uluslararası hasta deneyimi skorları çerçevesinde ölçülmüştür. Karşılaştırmalı analiz kapsamında Almanya, Fransa, İsveç, Güney Kore, Kanada, Hollanda ve Birleşik Krallık gibi dijital sağlık hizmetleri açısından öncü ülkeler ile Türkiye'nin durumu, sağlık harcamaları, teknolojik altyapı yatırımları, hasta çalışan oranları ve dijital hizmet kullanım oranları gibi çok boyutlu kriterler üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre Türkiye dijital sağlık hizmetlerine geçiş sürecinde önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Özellikle MHRS, e-Nabız kişisel sağlık sistemi ve e-reçete uygulamaları gibi entegre dijital altyapılar, hasta memnuniyetini artırıcı yönde etkiler göstermiştir. Bununla birlikte, OECD ülkeleriyle yapılan karşılaştırmalar Türkiye'nin bazı yapısal sınırlılıklara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Dijital okuryazarlık düzeyi, kırsal alanlarda erişim problemleri, yaşlı nüfusun teknoloji kullanımında yaşadığı güçlükler ve sağlık personelinin dijital adaptasyon süreci gibi unsurlar, hasta memnuniyetinde istenilen seviyeye ulaşılmasını kısıtlayıcı etmenler olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'nin sağlıkta dijitalleşme sürecinin hasta memnuniyetine olumlu katkılar sağladığı, ancak bu katkının sürdürülebilirliğinin ve yaygınlığının dijital eşitsizliklerin giderilmesine, sağlık personelinin dijital becerilerinin geliştirilmesine ve vatandaşların teknolojiye olan güven düzeyinin artırılmasına bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research analyzed the correspondence between the degree of digitalization in Turkish healthcare services and patient satisfaction, and comparatively examined this correspondence in a sample of OECD countries. The growing significance of digital healthcare services globally has witnessed digital technology emerge as a key driver of the effectiveness, accessibility and patient-oriented character of healthcare systems. In this, the research carried out a critical examination on digital health metrics like e-health apps, digital medical records systems, tele-health services, decision support systems based on artificial intelligence and mobile health solutions for assessing the performance level of Turkey in healthcare digitalization. For the determination of the level of digitalization in Turkey, the OECD Health Database, the World Health Organization eHealth Global Monitoring Reports, and the Republic of Turkey Ministry of Health digitalization data were used, while patient satisfaction was represented by national-level public opinion surveys and international patient experience ratings. In the context of comparative research, the position of Turkey and countries on the front-line involved in digital health care services such as Germany, France, Sweden, South Korea, Canada, the Netherlands and the United Kingdom were assessed considering multidimensional factors like the expenditure on health, technology infrastructure investment, patient-employee ratio and rate of digital service use. Based on the study results, Turkey has taken great strides in digitalizing health services. Specifically, integrated digital platforms like MHRS, e-Pulse personal health system and e-prescription applications have borne witness to effects on improving patient satisfaction. However, comparisons across OECD countries indicated that Turkey had certain structural constraints. These include level of digital literacy, rural access issues, the problems that older groups face in adopting technology and the process of medical professionals' digital adoption, which have been considered determinants of the barrier to the expected level of patient satisfaction. Based on the study, it was concluded that Turkey's digitalization experience in the health sector has positively influenced patient satisfaction, but its continuity and expansion require the elimination of digital inequalities, strengthening the digital capacity of the health workforce and raising the level of citizens' trust in technology.