Türk kültüründe ve Türk musikisinde 'tuvıl' üzerine bir inceleme
A careful study relating t 'tuvıl' in Turkish culture and Turkish music
- Tez No: 89844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez eserimizde, tarihte çeşitli milletlerce“Tabl-ı Kebîr-i Türkî”(Büyük Türk Davulu) adı ile tanınan, Kaşgarh Mahmut'un, Divan-ı Lügat'it Türk'ünde“Tuvıl”olarak anılan ve vurmalı çalgılarımızın en önemlisi sayabileceğimiz 'davul' un Türk Kültürü ve Türk Mûsıkîsindeki rolü ve önemi üzerine bilgi vermeye çalıştık. Kültürümüzde“Davul Vurma Töresi”olarak adlandırabileceğimiz geleneğin, dünyada ilk Askerî Mûsikî olması, tarihîmizde 'davul'un beylik ve hakimiyet simgesi olarak kullanılması, Dinî inanışlarda kutsal sayılması, mûsikîmizde vazgeçilmez bir çalgı olması tezimizi önemli kılan hususlardandır. Amacımız, Tarihî ilk belgelerdeki“Tuğ”(davul ve sancak) takımlarından zamanımız Bandolarına kadar geçen süreçte çeşitli mûsikî takımlarımızı inceleyerek temel noktada 'davul' ve“Davul Vurma”geleneği bulunduğunu gözler önüne sermektir. Bu çalışmada özellikle Türk kültüründe 'Davul' konusunun, folklorumuzdan devlet yönetimine kadar hemen her alanda araştırıldıkça derinleşen bir öneme sahip olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. 'Davul', Klasik Türk Mûsıkîsindeki düzümleri, Askerî Mûsikîdeki haşmeti, folklordaki otantik yeri ve Tasavvuf Mûsıkîsindeki özel karakteri ile her zaman önemini korumuştur. 'Davul' Bir müzik enstürümanı olmanın yanında, çeşitli harp hilelerinde, kötü ruhların kovulmasında, tarlalarda zararlı hayvanlara karşı, haberleşme vasıtası olarak vb. gibi birçok alanda da korumuştur. 'Davul' birçok vurmalı çalgı çeşidine öncü olmanın yanı sıra, Türk mûsikîsinden, dünya orkestralarına açılan bir enstüriiman olmuştur. Bu çalışmada Binlerce yıllık bir icad olan bu çalgının, hemen hemen hiç değişikliğe uğramadan zamanımıza kadar aynı misyonu yüklenerek gelmiş olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
This Dissertation exams the role and importance of 'davul' (The Turkish drum) in the Turkish Culture and Turkish Music, 'davul' can be regarded as the most important instrument in rhythm instruments. Davul was known as“Tabl-ı Kebîr-i Türkî”(The Big Turkish Drum) in the past countries in the world. In Divan-i Lugat'it Türk (The first Turkish Dictionary), 'davul' was named as“TUVIL”The follow my factors make this study important: In the Turkish culture there is a tradition called“Davul Vurma Töresi”, 'davul' is the first military musical instrument 'davul' was the symbol of emPîre and sovereignty in Turkish history, 'davul' is regarded as holy musical instrument in Turkish religious beliefs. Our aim is to show the existence of the tradition of 'davul' and“to play drum”in historical documents on Turkish Bands of post and present. We tried to show that special importance is given to 'davul' in the Turkish social and political life; namely in the Turkish folklore and the state government. 'davul' has succeeded in to keep its importance in classical Turkish music, military music, Turkish Folklore, and religious music. The usage of Davul warred in man parts of the life. It was used as a musical instrument, it was used in military wars to deceive the enemies. Another interesting usage was to expel the bad sPîrits, in agricultural life 'davul' was used to combat with harmful animals. It was alse wed for communication purpose. 'davul' was intended thousands of year ago. At present it keeps its original from without changing.