Küreselleşme süreci içinde tüketim toplumu ve tüketim kültürü
Consumption soceity in the globalization process and consumption culture
  1. Tez No: 89845
  2. Yazar: M. İHSAN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşmenin giderek önem kazanması ile gerek işletmeler gerekse kitle iletişim araçlarının kuşatması altında kalan tüketicilerin tüketim anlayışlarını“tüketim toplumu”ve“tüketim kültürü”kavramları içinde değerlendirmektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm teorik çerçeveyi oluşturmakta, dördüncü bölüm ise teoride ele alman konuların önemli bir bölümünü test etmeye çalışmaktadır. Birinci bölümde, küreselleşme, kitle iletişim araçları, kitle toplumu ve postmodernizm kavranılan alt başlıklar altında açıklanmıştır. İkinci bölümde, tüketicilerin satın alma davranışlarına etki eden faktörler ile satın alma davranışlarını açıklamak için geliştirilmiş olan motivasyon ve davranışsal modeller açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, kapitalizm ve kültür, tüketim ile ilişkilendirilerek açıklanmış ve tüketim kültürünün oluşumuna etki eden unsurlar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise tüketicilerin tüketim anlayışları, tüketimi artırmaya yönelik uyarıcılara ne kadar açık oldukları ve tüketim kültürünün oluşmasına etki eden faktörlerin test edilmesini içermektedir. Çalışmanın sonunda günümüz tüketicilerinin, tüketim nesnelerine bağımlı tüketim toplumunu oluşturdukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to appraise consumption understanding of consumer covered by either organizations or mass media tools by the increasing importance of globalization within the terms of“consumption society”and“consumption culture”. There are four parts in the study. In the first three parts theoretical frame is constituted and in the fourth part the subjects included in the theory is supported by an application. In the first part, concepts of globalization, mass media tools, mass society and postmodernizm are explained. In the second part, models developed for behaviour and motivation in order to explain the factors affecting customer's purchasing behaviours and customer's purchasing behaviour itself are examined. In the third part, capitalism and culture are explained by attaching to consumption and factors affecting creation of consumption culture are considered. The fourth part includes testing of consumption understandings of consumers, level of sensitiveness of consumers to the factors that increase consumption affecting the formation of consumption culture. At the end of the study, we concluded that, consumers of today make up of consumption society that depends on consumption objects.