Fazıl Hüsnü Dağlarca hayatı ve şiiri
Fazıl Hüsnü Dağlarca his life and poems
- Tez No: 89843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 661
Özet
X ÖZET DOKTORA TEZİ FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA HAYATI VE ŞİİRİ Tacettin ŞİMŞEK Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yakup ÇELİK 1999 - SAYFA: XIII+647 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Yakup ÇELİK Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin en dikkate değer isimlerindendir. Dağlarca'nın hayatı ve şiiri konulu bu tezin amacı, Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri içinde Fazıl Hüsnü'nün yerini ve önemini tespit etmektir. Dağlarca, ilk kitabı Havaya Çizilen Dünya'yı yayınladığı 1935 yılından itibaren bireysel, toplumsal, siyasal ve evrensel çizgide bir şiir tarzını benimseyen ve geliştiren, 70 yılı aşkın bir zamandır sürekli yazan, yüzden fazla kitabı ve on binden fazla şiiriyle Türk edebiyatının en çok eser veren şairidir. Türkçe ile ilgili çalışmaları, şiirde biçim ve anlam uyumu konusundaki denemeleri, imaj zenginliği ve işlediği bireysel/toplumsal temaların çeşitliliğiyle dikkati çeker. Çalışmanın Giriş bölümünde ana hatlarıyla Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri üzerinde durulmuş ve döneme ait bilgiler özet hâlinde sunulmuştur. Birinci bölüm, Dağlarca'nın hayatı ile ilgili bilgilerden oluşur. İkinci bölümde Dağlarca'nın şiir anlayışı, şiirin çeşitli problemleriyle ilgili düşünceleri tasnif edilmiş ve değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm Dağlarca şiirinin beslendiği kaynaklara ayrılmış, söz konusu kaynaklar“Hayattan Gelen Unsurlar”ve“Kitaptan Gelen Unsurlar”olmak üzere iki alt başlık hâlinde verilmiştir. Dördüncü Bölüm'de şairin eserleri kısaca tanıtılmıştır. Beşinci ve son bölümde Dağlarca'nın şiiri, dil, imaj, ritim unsurlarıyla- mısra yapısı ve işlenen temalar açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde Dağlarca'nın Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri içindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmış; şairin kitapları ve hakkında yazılanlarla ilgili bibliyografya, çalışmanın sonuna ilâve edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Ph.D.THESIS FAZIL HÜSNÜ DA?LARCA HIS LIFE AND POEMS Tacettin ŞİMŞEK Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Yakup ÇELİK 1999 - PAGE: XIH+647 Jury Yrd.Doc.Dr. Yakup ÇELİK Fazıl Hüsnü Dağlarca is one of most important poets of Republican Ages. The aim of this thesis consisting Fazıl Hüsnü Dağlarca' s life and poems is to determine his position and significance for Republican Turkish Poetry. Beginning with his first book, Havaya Çizilen Dünya in 1935, he has approved and has developed individual, social, politic and universal point of view in poem. He has being written over 100 books and over 10.000 poems over 70 years. The works of him about Turkish and the works displaying harmony between style and meaning takes attention of the reader through image richness and variety of writer intentions. In introduction Republican Turkish Poetry (not deeply) and information about Republican Ages are given briefly. First part consists Dağlarca' s life. In second part of this thesis, Dağlarca' s perception of poem and his thought about problems of poems are classified and evaluated. The sources of Dağlarca' s poems, which are "The Things From Life and The Things From The Books (mainly given as two parts), are given in the third part. In the fourth part, his works are represented. In the fifth part Dağlarca' s poetry are studied for its usage of language, image, rhythm and meanings given in poems. In consequence part Dağlarca' s position and signifiance for Republican Turkish Poetry is given. The bibliography about his books and writings about him are given at the end of this thesis as an addition.