Ortaöğretim öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi ( Kırşehir ili örneği )
Investigation of secondary school students' psychological resilience and happiness levels (Kırşehir province case)
- Tez No: 898454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sporun, son zamanlarda yapılan çalışmalarda kişilerin negatif duygu durumlarını azaltıp, psikolojik sağlamlık seviyelerinde artış sağladığı gözlemlenmiştir. Bu durum spor yapan bireylerin karşılaştıkları zorluklar karşısında psikolojik olarak daha sağlam durduklarını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerini: cinsiyet, spor yapma ve yapmama, haftalık antrenman sıklığı değişkenleri açısından incelemektir. Bu araştırmaya 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Kırşehir ili merkez liselerinde öğrenim gören 417 erkek, 124 kız olmak üzere toplam 541 lise öğrencisi katılmıştır. Çalışma 62 sayfadan oluşmaktadır. Araştırmaların verileri; kişisel bilgi formu, ''Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'' ve '' Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu '' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar için t-test, tek yönlü varyans analizi ve paerson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, spor yapmanın öğrencilerin; psikolojik sağlamlık üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı, mutluluk düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyetten bağımsız olduğunu, mutluluk düzeylerinin cinsiyetten bağımsız olduğunu, lisanslı spor yapan gençlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin lisanssız spor yapan gençlere göre daha yüksek olduğunu, spor yapan gençlerin mutluluk düzeylerinin spor yapma amaçlarına (lisanslı veya lisanssız) bağlı olarak değişmediği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent studies, it has been observed that sports reduce people's negative emotional states and increase their psychological resilience levels. This shows that individuals who do sports are psychologically stronger in the face of the difficulties they face. The purpose of this study; To examine the psychological resilience and happiness levels of high school students in terms of gender, doing or not doing sports, and weekly training frequency variables. A total of 541 high school students, 417 boys and 124 girls, studying in central high schools in Kırşehir province, participated in this research in the 2023-2024 academic year. The work consists of 62 pages. Research data; Personal information form was collected using the“Short Psychological Resilience Scale”and“Oxford Happiness Scale Short Form”. Descriptive statistics, t-test for independent groups, one-way analysis of variance and paerson correlation analysis were used to analyze the data. Research findings show that doing sports helps students; It has no direct effect on psychological resilience, there is a statistically significant difference in happiness levels, psychological resilience levels are independent of gender, happiness levels are independent of gender, the psychological resilience levels of young people who do licensed sports are higher than young people who do unlicensed sports, the happiness of young people who do sports is It was found that sports levels did not change depending on the purpose of doing sports (licensed or unlicensed).