Ergenlik döneminde yaygın kullanılan savunma mekanizmaları ile psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişki: Hatay il merkezi örneği
Examining the relationship among the psychological resiliance, happiness level and the most defense mechanisms used in adolescents: An example of Hatay city center
  1. Tez No: 469369
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin yaygın kullandığı savunma mekanizmaları ile psikolojik sağlamlıkları ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek ve bu ilişkiyi belirleyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 öğretim eğitim yılında Hatay ilinin Antakya ilçesine bağlı rastgele yöntemle seçilmiş 5 lise de öğrenim gören 15 ve 18 yaşları arası değişen, 190 kadın, 202 erkek öğrenci olmak üzere toplam 392 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Savunma Biçimleri Testi (SBT-40), Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu (OMÖ-K) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu (KPSÖ) kullanılmıştır. Çalışmada ergenlerde en yaygın kullanılan savunma mekanizmasının psödo altruizm olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin olgun savunma biçimleri (OSB) ile nevrotik savunma biçimleri (NSB) arasında negatif yönde zayıf düzeyde bir korelasyon saptanırken (r=-0,31), immatür savunma biçimleri (İSB) ile arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r=-0,54). İSB ile NSB arasında ise pozitif yönde yüksek düzeyde bir korelasyon saptanmıştır (r=0,75). Psikolojik sağlamlık ile mutluluk düzeyi arasında yüksek düzeyde pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır (r=0,73). Psikolojik sağlamlık düzeyi ve savunma mekanizmalarıilişkisi incelendiğinde; KPSÖ ile OSB (r=0,29) ile zayıf düzeyde pozitif, NSB (r=-0,34) ve İSB (r=-0,47) ile zayıf düzeyde negatif bir korelasyon saptanmıştır. Mutluluk düzeyinin savunma biçimleri ile ilişkisi incelendiğinde ise; OSB (r=0,28) ile zayıf düzeyde pozitif, NSB (r=-0,37) ile zayıf düzeyde negatif ve İSB (0=-0,50) ile negatif yönde orta düzeyde bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Aile yapısı ve tutumu, ekonomik durum, alınan sosyal ya da psikolojik destek gibi bazı sosyo demografik değişkenlerin psikolojik sağlamlık, mutluluk düzeyi ve savunma mekanizmalarını etkilediği saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, stres ve travma durumlarının üstesinden gelebilme ve adaptasyonu için geliştirilen savunma biçimlerini belirlemenin ve bireyin güçlü yanlarının vurgulandığı psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyinin ortaya çıkarmanın ve bunları etkileyen faktörleri saptamanın özellikle ergenlerin sağlıklı gelişiminde önemli yer tuttuğunu göstermektedir. Psikolojik sağlamlık, iyilik hali, mutluluk ve olgun savunma biçimlerinin öne çıkarılması, klasikleşmiş“insanın hasta olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği”anlayışından“bireyin sağlıklı olduğu ve pozitif özelliklerinin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren”pozitif psikoloji anlayışana geçişi sağlayacak olan önemli kavramlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adolescents students at High School examine the relationship among psychological resiliance, level of happiness and defense mechanisms. The other objective is to determine degree of difference that defense mechanisms, psychological resiliance and happiness level show that in connection with demographic variety (age, sex, socio-demograpich etc…). The sampleof this study was collected from 430 high school students studying in Antakya in 2016-2017 education years with using survey method. The final analysis was done over 392 complete and accurate respondents (190 female / 202 male), ranging in age from 15 to 18 years students. In this research, in addition to Sociodemographic Questionnaire prepared by the researcher, the Brief Resilience Scale (BRS), the Oxford Happiness Questionnaire-Short Form (OHQ-SF) and the Defense Style Questionnaire (DSQ-40) has been applied. The results of this research shows defense mechanisms that found pseudo-altruism to the most commonly employed defense mechanisms among in adolescents. The results of this research shows that there was a strong positive significant relationship between psychological resiliance and happiness level in adolescents (r=0,73). There is a weak negative correlation between psychological resiliance with immature (r=-0,47) and neurotic (r=-0,34) defense mechanisms. However, it was found that there was a weak positive correlation between psychological resiliance and mature defense mechanisms (r=0,29). There is a weak positive correlation between happiness level and mature defense mechanisms (r=0,28). Futhermore, when examined happiness level with defense mechanisms, a weak negative correlation was determined between neurotic defense mechanism (r=-0,37), while a medium negative one was found between immatur defense mechanisms (r=-0,50). Also, there is a strong positive correlation between neurotic and immature defense mechanisms (r=0,75). There is a weak negative correlation between neurotic and mature defense mechanisms (r=-0,31). Also, there is a medium negative correlation between immature and mature defense mechanisms (r=-0,54). The marks of psychological resiliance, happiness level and defense mechanisms show significant difference according to some socio-demographic such as family structure and attitude, economical situation, received social or psychological support etc… The results which have been gotten show that overcoming stress and trauma situations and determining defence mechanisms form of adaptation and implying individuals psychological strong sides to appearing happiness level and to find out which factors effecting is really important on adolescents. Psychological resilience well position, appearing happiness and mature defence mechanisms, modeled the person who is sick and need to be cured that understanding change to individual is healty and need to improve his positive features that to be determined in positive psychology understanding.