Forecasting stock prices using deep learning models with technical indicators
Teknik göstergelerle derin öğrenme modelleri kullanarak hisse senedi fiyatı tahmini
  1. Tez No: 898498
  2. Yazar: MİNE KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hisse senedi fiyatlarının doğru tahmini, yatırımcıların ne zaman ve nereye yatırım yapacaklarına dair kararlarını destekler. Ancak, hisse senedi piyasasının dinamik, doğrusal olmayan, karmaşık ve kaotik doğası, fiyat tahminini zorlaştırır. Piyasa hareketleri, siyasi olaylar, firma politikaları, ekonomik koşullar, emtia fiyatları ve banka kurları gibi birçok makroekonomik faktörden etkilenir. Ayrıca gelişen teknoloji ve iletişim sistemleri, bu olayların hızla işlenmesine olanak tanıyarak hisse senedi fiyatlarının hızlı dalgalanmasına neden olur. Dolayısıyla bankalar, finans kurumları ve büyük yatırımcılar, hızlı alım satım yapmak zorunda kalır ve piyasanın karmaşıklığı kesin tahmin yapmayı daha da zorlaştırır. Hisse senedi fiyatlarının doğru tahmini için yeni ve etkili yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Yahoo Finance gibi internet sitelerinden elde edilen veriler teknik göstergeler kullanılarak hisse senedi fiyatlarının tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Ham verilerdeki gürültüyü azaltmak, anlamlı sonuçlar elde etmek ve tahmin doğruluğunu artırmak amacıyla teknik indikatörler için korelasyon katsayısı yöntemi kullanılmıştır. Yapay Sinir Ağları (YSA) modelleri, finansal zaman serisi verilerinin analizinde büyük bir etkinlik sağlamaktadır. YSA ile yapılacak tahminler için en uygun parametreler seçilmiştir. Veri ön işleme sürecinden sonra, Tek Katmanlı Uzun Kısa Süreli Hafıza (LSTM), 3 Katmanlı LSTM, 3 Katmanlı Çift Yönlü Uzun Kısa Süreli Hafıza (BiLSTM) ve hibrit Evrişimli Sinir Ağı- Uzun Kısa Süreli Hafıza (CNN-LSTM); yöntemleri uygulanmıştır. Bu model ile, gerçeğe yakın fiyat tahminlerinin bulunmasının yanısıra, teknik indikatörler aracılığıyla hisse senedi fiyatı tahminini etkileyen özellikleri azaltmak amaçlanmıştır. Sonuçlar, derin öğrenme (DL) teknikleri arasında Tek Katmanlı LSTM yönteminin diğer yöntemlere göre daha gerçekçi tahminler sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Accurate stock price prediction is crucial for supporting investors' decisions regarding the timing and allocation of investments. However, the dynamic, non-linear, complex, and chaotic nature of the stock market makes price prediction a challenging task. Market movements are influenced by various macroeconomic factors, such as political events, corporate policies, economic conditions, commodity prices, and bank rates. Furthermore, advancements in technology and communication systems enable these events to be processed rapidly, leading to swift fluctuations in stock prices. Consequently, banks, financial institutions, and large investors are compelled to make quick buy and sell decisions, further complicating precise predictions. Therefore, there is a pressing need for the development of new and effective methods for accurate stock price predictions. This study aims to predict stock prices using technical indicators obtained from sources like Yahoo Finance. To reduce the noise in raw data, obtain meaningful results and increase the estimation accuracy, correlation coefficient method was used for technical indicators. Artificial Neural Networks (ANN) models provide great efficiency in the analysis of financial time series data. The most appropriate parameters were selected for the estimations to be made with ANN. After the data preprocessing process, Single Layer Long Short Term Memory (LSTM), 3 Layer LSTM, 3 Layer Bidirectional Long Short Term Memory (BiLSTM) and Hybrid Convolutional Neural Network-Long Short Term Memory (CNN-LSTM); methods were applied. With this model, in addition to finding realistic price estimations, it was aimed to reduce the features affecting stock price estimation through technical indicators. The results showed that the Single Layer LSTM method provides more realistic estimations compared to other methods among deep learning (DL) techniques.