Klinik Psikoloji öğrencilerinde kontrol odağı terapötik ittifak ilişkisinde terapistin öz etkinliğinin düzenleyici rolünün incelenmesi
The examination of moderating role of therapists' self-efficacy in relationship between locus of control and therapeutic alliance
- Tez No: 898502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ, DR. AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Terapötik ittifakın terapist özellikleriyle ilişkisi çokça araştırılan bir konudur. Bu araştırmada terapistlerin kontrol odağı ile terapötik ittifak ilişkisinde terapist öz etkinliğinin düzenleyici rolü incelenmektedir. Araştırmanın örneklemi klinik psikoloji eğitimleri esnasında süpervizyon alan veya almakta olan klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, Demografik ve Eğitimsel Bilgi Formuna Kontrol Odağı Ölçeğine, Psikolojik Danışma Öz Yeterlik Ölçeğine ve Terapötik İttifak Ölçeği- Kısa Formu-Terapist Formuna yanıt vermiştir. Terapötik ittifak ile kontrol odağı ilişkisi düşük düzeyde negatif korelasyonlu olarak bulunmuştur, istatistiksel anlamlılık düzeyine yakındır. Terapötik ittifak kontrol odağı ilişkisinin kontrol odağının iç kontrol alt boyutunda daha güçlü olduğu gözlenmiştir. Terapist öz etkinliği ile kontrol odağı ilişkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Terapist öz etkinliği ile terapötik ittifak düzeyi orta derecede pozitif yönlüdür. Kontrol odağı ve terapist öz etkinliği arasında bir etkileşim bulunamamış, bu değişkelerin birbirinden bağımsız bir şekilde terapötik ittifakla ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların psikoterapi yaklaşımları bu analize kontrol değişkeni olarak eklenmiş ve analiz tekrar edilmiştir. Tekrar edilen analizin bulgularının ilk analize benzer olduğu görülmüştür. Bu analizler, keşifsel olarak kontrol odağının iç kontrol alt boyutu yordayıcı değişken olarak tekrar edilmiş, kontrol odağının yordayıcı olduğu diğer analizlere benzer sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan alanyazın taraması göz önünde bulundurulduğunda iç kontrol odağının motivasyon, sorun çözme, düşük stres ve psikolojik belirtilerle olan ilişkisinin klinik psikolog adaylarının psikoterapi sürecini ve süreç öncesindeki hazırlıklarını etkileyerek terapötik ittifak düzeyiyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bulguların gelecek araştırmalar ve klinik psikoloji eğitimi açısından ne anlama gelebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between therapeutic alliance and therapist characteristics is a well-researched topic. The subject of this research is moderating role of therapists' self-efficacy in relationship between locus of control and therapeutic alliance. Participants of this research were graduate students in clinical psychology who are or were conducting supervised sessions as a part of the program. Participants answered Demographic and Educational Information Form, Locus of Control Scale, and Turkish versions of Counselling Activities Self-Efficacy Scales and Working Alliance Inventory-Short Form-Therapist.