Biçimci sanat kuramı açısından resim sanatında beyaz renk kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of white colour in painting art in terms of formalist art theory
  1. Tez No: 898520
  2. Yazar: GÜLSEHER İLAYDA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Biçimci Sanat Kuramı açısından Resim sanatında beyaz rengin kullanımını kapsamaktadır. Resim sanatında kullanılan beyaz rengin kavramsal tanımı, elde edilme yöntemleri, renk teorilerindeki yeri ve Türk kültüründeki konumu biçimci sanat kuramı kapsamında incelenmektedir. Renk, ışığın nesnelere yansımasıyla göz tarafından algılanarak gözde optik ve görünür mekanizmalarla incelenmektedir. Beyaz renk, tüm dalga boylarını yansıtan bir ışık fenomeni olarak, Newton'un prizma deneyinde beyaz ışığın tüm spektrum renklerini içermesi çemberde diğer renklerle olan ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. Goethe, beyazı ışığın en saf hali olarak kabul ederken, Wittgenstein ise beyazın farklı ışık koşullarında nesneye bağlı bir algıya sahip olduğunu savunmaktadır. Renk teorileri, RGB ve CMYK olmak üzere iki temel sisteme dayanmaktadır. RGB sistemi dijital ekranlarda, CMYK ise baskı teknolojilerinde kullanılmaktadır. Dijitalde beyaz ışık, farklı renklerin birleşiminden oluşurken, baskıda beyaz, pigmentlerin yokluğu ile elde edilmektedir. Beyaz sanat tarihinde saflık ve kutsallık gibi temel kavramlarla ilişkilendirilmiştir. Titanyum, Kurşun, Çinko ve Çin beyazı gibi beyazlar pigment özelliklerinden dolayı sanatçılar tarafından eserlerinde estetik amacı ile kullanılmıştır. Sanatın gelişim sürecinde Goethe, Newton ve Munsell gibi teorisyenlerin çalışmaları, sanatçıların renk kullanımlarını etkileyerek akımlara yön vermiştir. Bu doğrultuda beyaz rengin kullanımı, estetik fonksiyonların incelenmesinde yararlanılan sanat yaklaşım biçimleri ve sanat kuramlarını oluşturmuştur. Biçimci sanat kuramında beyaz renk, Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Paul Klee ve Kazimir Malevich gibi sanatçıların eserlerinde estetik ve sembolik anlamlarda kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda beyazın kullanımı, araştırma konusu doğrultusunda kişisel çalışmalarda açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis covers the use of white colour in painting in terms of Formalist Art Theory. The conceptual definition of the white colour used in the art of painting, the methods of obtaining it, its place in colour theories and its position in Turkish culture are examined within the scope of formalist art theory. Colour is perceived by the eye through the reflection of light on objects and examined by optical and visible mechanisms in the eye. White colour, as a light phenomenon reflecting all wavelengths, contains all the spectrum colours of white light in Newton's prism experiment, revealing its relationship with other colours in the circle. While Goethe considered white as the purest form of light, Wittgenstein argued that white has an object-dependent perception under different light conditions. Colour theories are based on two basic systems, RGB and CMYK. RGB system is used in digital screens and CMYK is used in printing technologies. In digital, white light is a combination of different colours, whereas in printing, white is achieved by the absence of pigments. White has been associated with basic concepts such as purity and holiness in the history of art. Whites such as Titanium, Lead, Zinc and Chinese white have been used by artists for aesthetic purposes in their works due to their pigment properties. In the development process of art, the works of theorists such as Goethe, Newton and Munsell influenced the use of colour by artists and shaped the movements. In this direction, the use of white colour has formed the forms of art approaches and art theories used in the examination of aesthetic functions. In formalist art theory, white colour was used in aesthetic and symbolic meanings in the works of artists such as Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Paul Klee and Kazimir Malevich. In line with the data obtained, the use of white is revealed in personal works in line with the research subject.