Ebû Sehl el-Mesîhî ve Kitâbû Mebâdii'l-Mevcûdâti't-Tabî'iyye adlı eseri
Abū Sehl al-Masīhī and his work titled Kītābū Mabādı al-Mawjūdātı al-Tabīīyya
- Tez No: 898529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam ve Türk Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ebû Sehl el-Mesîhî, İslam felsefesi geleneğinde önemli bir figür olmasına rağmen, tarihsel süreçte büyük ölçüde ihmal edilmiş bir filozoftur. Hem çok yönlü bir filozof hem de tabip olan Ebu Sehl'in hayatı hakkında sahip olduğumuz bilgiler, önemli oranda Me'mûnîler himayesinde yaşadığı döneme dayanmaktadır. Bu dönemde Ebû Sehl, İbn Sînâ ve Bîrûnî gibi büyük isimlerle aynı çevrede bulunmuş ve karşılıklı olarak birbirlerinden faydalanmışlardır. Hatta İbn Sînâ'nın Ebû Sehl ile olan ilişkisi sadece arkadaşlıkla sınırlı kalmamış, İbn Sînâ, Ebû Sehl'i hocası olarak tanıtmıştır. İbn Sînâ ve Bîrûnî ile olan yazışmalardan anlaşıldığı üzere, Ebû Sehl tıptan geometriye, astronomiden doğa bilimlerine kadar birçok alanda yetkin bir isimdir. Antik birikime hâkim olan ve bu ilmi mirası tevarüs eden Ebû Sehl, aynı zamanda özgün bir filozoftur. Ancak, Ebu Sehl'in felsefi görüşlerinin tam anlamıyla ortaya konulması için hâlâ erken olduğu söylenebilir, çünkü eserlerinin büyük bir kısmı henüz neşredilmemiştir. Neşredilmeyi bekleyen birçok eserinin yanında, bu tezde doğa bilimlerine dair bir risalesi ele alınacak ve Ebû Sehl'in görüşleri aktarılacaktır. Doğa bilimlerine dair görüşlerini içeren“Mebâdiû'l-Mevcûdâti't-Tabî'iyye”risalesi özel olarak İslam Felsefesi genel olarak da Aristotelesçi felsefe açısından oldukça önemlidir. Ebû Sehl'in bu eserinin tahkik ve tercümesini de içeren elinizdeki çalışma, Ebû Sehl'in doğal varlıkların ilkelerine ilişkin tahlillerini ihtiva etmektedir. Bu metin, Ebû Sehl'in İslam düşünce tarihinde daha fazla araştırılması ve tanınması gereken önemli bir düşünür olduğunu ortaya koymaktadır. Klasik kaynakların Ebû Sehl'in hayatı söz konusu olduğunda sessizliğe gömülmesi de Ebû Sehl'in hayatını bütüncül ve kronolojik olarak ortaya koymanın ne derece zor olacağını gösterir. Buna rağmen elinizdeki çalışmada Ebû Sehl'in hayatına dair yapılan analizler, Ebû Sehl'in meçhul hayatının sis perdesini bir nebze olsun aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
Abū Sahl al-Masīḥī, though a significant figure in the tradition of Islamic philosophy, has largely been neglected in the course of history. A versatile philosopher and physician, the information we possess about Abū Sahl's life primarily stems from the period during which he lived under the patronage of the Ma'mūnids. During this time, Abū Sahl found himself in the same intellectual circles as luminaries like Avicenna (Ibn Sīnā) and al-Bīrūnī, and they mutually benefited from each other's knowledge. In fact, Avicenna's relationship with Abū Sahl extended beyond mere friendship, with Avicenna acknowledging Abū Sahl as his mentor. As evidenced by the correspondence between Avicenna and al-Bīrūnī, Abū Sahl was proficient in a variety of fields, including medicine, geometry, astronomy, and natural sciences. Mastering the ancient intellectual heritage and inheriting this scholarly legacy, Abū Sahl was also an original philosopher. However, it may be premature to fully delineate Abū Sahl's philosophical views, as a substantial portion of his works remains unpublished. Alongside many of his works that await publication, this thesis will examine a treatise concerning the natural sciences and will present Abū Sahl's views. His treatise on natural sciences,“Mabādiʾ al-Mawjūdāt al-Ṭabīʿiyya,”is particularly significant within the context of Islamic philosophy and Aristotelian thought. The present study, which includes the critical edition and translation of this work by Abū Sahl, contains his analyses regarding the principles of natural entities. This text underscores the need for further research into Abū Sahl as an essential thinker within the history of Islamic thought. The silence of classical sources concerning Abū Sahl's life indicates the challenges of presenting a comprehensive and chronological account of his life. Nevertheless, the analyses provided in this work aim to shed some light on the obscure aspects of Abū Sahl's life.