Ebû Sehl Heysem b. Cemîl el-Antakî (V.213/823)'nin hayatı ve rivayet etttiği hadisler
Abu Sahl Haytham b. Jamil al-Antaqi (D.213/823) his biography and hadith narrations
  1. Tez No: 525896
  2. Yazar: YUSUF SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Heysem b. Cemîl'in künyesinin nispet edildiği Antakya şehri; geçmişten günümüze dini, siyasi ve ekonomik yönden önemli bir şehir olagelmiştir. Tarih boyunca sık sık el değiştiren şehir Hz. Ömer döneminde fethedilmiş ve Müslümanların yönetimine geçmiştir. Kısa bir sürede halifenin tayin ettiği âlimlerin çabalarıyla, İslâm bu bölgede hızla yayılmıştır. Hadislerin tasnif edildiği dönemde Antakya şehri, birçok muhaddisin yaşadığı ve uğradığı bir şehir haline gelmiştir. Bu çalışmamızda, aslen Bağdatlı olan fakat ömrünün son dönemini Antakya'da yaşayan, orada vefat eden ve aynı şehre nispet edilen Heysem b. Cemîl'in hayatı, rivayetleri ve hadis ilmine katkılarını ortaya koymak, sunacağımız veriler ışığında Heysem b. Cemîl'in yaşadığı bölge hakkında ve hadis ilmine katkıları konusunda da bir fikir ve kanaat oluşturmak hedeflerimiz arasındadır.
Özet (Çeviri)
Antakya City, which Heysem b. Cemil is being refer to, is an important city from past to now by religious, political and ecomomic sides. And during the history it changed hand many times. Antakya was conquered during Khalifa Ömer era and become under the Muslims sovereignth. In a short time thanks to scholars assigned bu Khalifa, Islam has been spread fast in this region. In a period which the“Hadis”es were being classified, Antakya city became a city many“Hadis Scholars”were living and passing. In our this work, we aimed to show Heysem B. Cemîl's life-Originally from Bagdadh but lived his last year's in Antakya and died there and known by there Works and his contributions to Hadis science. To set an idea and opinion about the area he lived and his contributions to Hadis science, by the data we put, is also one of our goals.