Molecular detection of Trec gene in biofilm producing multidrug resistant Klebsiella pneumoniae in Iraqi patients
Iraklı hastalarda biyofilm oluşturan çoklu ilaca dirençli klebsiella pneumoniae'da Trec geninin moleküler tespiti
- Tez No: 898539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Biyofilm oluşumu, lokal Klebsiella pneumoniae izolatları arasında antibiyotik direncindeki artış nedeniyle persistan enfeksiyonlarla ilişkili önemli bir virülans faktörüdür. Bu çalışma, bir kontrol stratejisi önermek amacıyla treC geninin varlığını tespit ederek çoklu ilaca dirençli (MDR) Klebsiella izolatlarının hem fenotipik hem de genetik düzeyde biyofilm oluşturma yeteneğini tespit etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalardan toplam iki yüz klinik örnek toplandı. Toplanan tüm örnekler laboratuvara transfer edildi ve ardından K. pneumoniae izolasyonu için seçici kültür ortamlarında kültüre alındı. Sonuçlar 36 K. pneumoniae izolatının izole edildiğini ortaya koydu. On beş K. pneumoniae izolatının (%41,66) çoklu ilaç direnci gösterdiği belirlendi. Bu izolatların biyofilm oluşturma kabiliyetini ölçmek amacıyla kongo red agar ve mikrotitre plak yöntemleri kullanılaraki farklı teste tabi tutuldu. Kongo red testi sonuçları 12/15 (%80) izolatın pozitif sonuç verdiğini gösterirken, mikrotitre plak testi tüm MDR izolatlarının 15/15 (%100) biyofilm üreticisi olduğunu gösterdi. Moleküler tespit için bakteri izolatlarından genomik DNA izole edildi ve izole edilen DNA, Qubit 4.0 testi kullanılarak kalifiye edildi. TreC geni varlığının moleküler tanısı, belirlenmiş bir dizi primer kullanılarak gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar neticesinde tüm izolatların treC geni taşıdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Biofilm formation is a significant viulence factor associated to persistant infections due to the increase in antibiotic resistance among local Klebsiella pneumoniae isolates. This study aimed to detect the ability of multidrug resistant (MDR) Klebsiella isolates to form biofilm both on the phenotypic and genetic level by detecting the presence of treC gene, in order to propose a control strategy. A total of two hundred clinical samples were collected from hospitalized patients sufferring from urinary tract infections. All the collected samples were transferred immediately to the laboratoey and then cultured on selective culture media to isolate K. pneumoniae. The results revealed the isolation of 36 K. pneumoniae isolates. Fifteen K. pneumoniae isolates (41.66%) were MDR. Theses MDR K. pneumoniae isolates were tested using two assays congo red agar and microtiter plate assay to findout MDR K. pneumoniae biofilm production ability. The results of congo red assay showed that 12/15 (80%) isolates gave positive results while microtiter plate assay showed that all the MDR isolates 15/15 (100%) were biofilm producers. Genomic DNA was extracted from the bacterial isolates, and the extracted DNA was qualified using Qubit 4.0 assay. Molecular detection of treC gene was performed using a set of primers which were designated for this study. As a result of the results obtained, it was observed that all isolates carried the treC gene.