Kripto paranın vergilendirilmesi
Taxation of cryptocurrency
- Tez No: 898538
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada Kripto Para, Kripto paranın uluslararası çerçevede vergilendirme yolları ve Türk Vergi Sistemi içinde vergilendirme kavramları incelenmiştir. Kripto Para 2008 Dünya ekonomik krizi sonrası yavaş yavaş ekonomi hayatımıza girmiş ve özellikle son yıllarda popülerliğini artırmıştır. Günden güne kapsamı ve hayatımızdaki yeri artan bu yeni sistematiğin vergilendirme şekil ve yolları günümüz maliye teorisyenlerinin ağırlık verdiği konular arasındadır. Kripto parayı emtia mı menkul kıymet mi yoksa para mı tanımlanacağı sorusu vergileme öncesi tanım için önemlidir. Bu konu ile ilgili devletler regülasyon çalışmaları içerisindedir. Türkiye'nin bu konuda ki almış olduğu ve alacağı kararlar ülkemiz adına bu sistemin geleceği için önem arz etmektedir. Bu çalışmada ilk olarak Para kavramını ile, Kripto paranın yükselişi ve Kripto para çeşitleri incelenmiştir. Ardından kripto paranın vergileme teorileri ve yolları üzerine çalışılmış, dünya ülkeleri ve ülkemizin bu alanda almış olduğu ve alabileceği aksiyonlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the concepts of cryptocurrency, the ways of taxing cryptocurrency on an international scale, and the taxation principles within the Turkish Tax System have been examined. Cryptocurrency gradually entered our economic lives following the 2008 global economic crisis and has gained significant popularity, especially in recent years. The methods and ways of taxing this new system, which is expanding in scope and becoming more integral to our daily lives, are among the key issues for contemporary finance theorists. Whether cryptocurrency is classified as a commodity, a security, or money is a crucial question for its definition prior to taxation. States are engaged in regulatory efforts on this matter. The decisions Turkey has made and will make in this regard are vital for the future of this system in our country. This study first explores the concept of money, the rise of cryptocurrency, and the various types of cryptocurrencies. Following that, the theories and methods of taxing cryptocurrency are analyzed, with a focus on the actions taken and potential actions by countries around the world and by Turkey in this area.