Ebu Yusuf ve Kitabu'l-Asar'ı
Abu Yusuf and his Kitab al-Athar
  1. Tez No: 89855
  2. Yazar: ARİF ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM B. BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ A A EBU YUSUF VE KITABUL-ASAR'I Arif ULU Danışman: Doç. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Erzurum-1999- Sayfa: VIII +144 Jüri: Doç. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Ebû Hanîfe'nin en ileri gelen talebelerinden biri olan Ebû Yûsuf, fıkıhta olduğu gibi Hadîste de otoritedir. Ebû Yûsuf, henüz Ebû Hanîfe hayatta iken Hadîs âlimlerinden ders almaya baş lamış, onun vefatıyla bunu daha da artırmıştır. İlmî yönü itibariyle zengin bir bölgede yetişen Ebû Yûsuf, yaptığı ilmî ve top lumsal faaliyetlerle bu çevreye önemli katkılar sağlamıştır. Yazdığı eserler ve yetiştirdi ği talebelerin yanı sıra, yaşadığı dönemde bir nüve halinde bulunan, ehl-i re'y ve ehl-i Hadîs adlı sun'î ekolleşmelerin yakınlaşmasına yardımcı olmuştur. Bunlardan dolayı pek çok âlim kendisinden övgüyle söz etmiş, bazıları ise taassup ve çekememezlik ne deniyle onu tenkit etmiştir. İçtihatlarını ve eserlerini bol miktarda hadîs kullanmakla kalmamış, içerisinde bin altmış sekiz rivayetin yer aldığı Kitâbu'1-Asâr adıyla, çoğunluğu hukukî Hadîsler den oluşan bir eser de telif etmiştir. Eserin sahih Hadîslerden oluşmasına oldukça önem vermiş, bunun için gerekli kriterleri tespit ve uygulamadan geri durmamıştır. Bütün bu yönleriyle Ebû Yûsuf un, kendisinden sonrakiler için önemli bir kaynak olduğu muhak kaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ABÛ YÛSUF AND HIS KITÂB AL-ÂTHÂR Arif ULU Supervisor: Doç. Dr. îbrahim BAYRAKTAR Erzurum- 1999 - Pages: VJJI+ 144 Jury: Doç. Dr. îbrahim BAYRAKTAR Abû Yûsuf, who is one of the most important students of Abû Hanîfah, is authority of“Hadith”, in addition in“fiqh”. Abû Yûsuf started to take lessons from scholars of Hadith, while Abû Hanîfah was a live. After his death, Abû Yûsuf increased this learning Abû Yûsuf grew up in an intellectual area. He contributed to this environment with his information and social activities. Besides his works and student. He helped ahl- i re'y and ahl-i hadith school's getting closer. Because of these reasons, he was praised by lots of Muslim scholars. He was wounded, due to conservatism and envy by others too. He wasn't contented with abundantly using Hadiths in his works and rules, he also compilet a book, called Kıtâb al-Âthâr, includes 1068 rivayah. His tried to constitute his work from authentics. Abû Yûsuf, with all his these sides, is a source for subsequent people.