Social media adoption as a tool to enhance the performance of Micro, Small and Medium Enterprises – the case study of Jordan
Sosyal medyanın Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin performansını artırma aracı olarak kullanımı - Ürdün örneği
  1. Tez No: 898541
  2. Yazar: BADER AHMAD SALEM ALSHAWABKEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bugün dünyamız internet, özellikle de sosyal medya tarafından yönlendiriliyor. Sosyal medya, şirketlerin çalışma, ürünlerini pazarlama ve tüketicilerle etkileşim kurma biçimlerinde devrim yaratan, dönüştürücü bir güç olarak toplumumuza nüfuz etti. Bu, özellikle pazarlama stratejilerini ve iş hedeflerini hızla gelişen sosyal medya platformlarına uyum sağlayacak şekilde değiştiren KOBİ'ler için geçerlidir. Araştırmanın amacı, Ürdün'deki örnek çalışma alanı kapsamında sosyal medyanın küçük, orta ve mikro işletmeler üzerindeki derin etkilerini incelemektir. Çalışmada, ankete dayalı vaka çalışması metodolojisi kullanılmaktadır. Veriler, 384 MSME sahibi ve yöneticisinden toplanmış ve SPSS'de analiz edilmiştir. Sonuçlar, sosyal medya kullanımının benimsenmesi ile KOBİ'lerin performansı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, Ürdün'deki MSME'ler için değerli bilgiler sağlamakta, sosyal medyanın iş başarısını artırmadaki kritik rolünü vurgulamakta ve sosyal medya stratejilerini geliştirmeye yönelik pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, our world has become driven by the internet, especially social media. It has penetrated our society as a transformative force, revolutionizing the means by which businesses operate, market their products and interact with consumers. This is especially true for micro, small and medium businesses that have transformed their marketing strategies and business goals to align with the rapidly developing social media platforms. The aim of the research is to investigate the profound effects social media has on Micro, Small, and Medium Enterprises (MSMEs) within the scope of the case study area of Jordan. The study utilizes a case study methodology based on questionnaire. Data were collected from 384 owners and managers of MSMEs and was analysed on SPSS. The findings suggest a significant positive correlation between adoption social media usage, by its three dimensions: utilization of social media, motivations for using social media applications and purposes of using social media applications, and performance of MSMEs. This research provides valuable insights for MSMEs in Jordan, highlighting the critical role of social media in driving business success and offering practical recommendations for optimizing social media strategies.