Doğum korkusunun doğum sonrası ebeveynlik davranışı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of fear of birth on postpartum parenting behavior
- Tez No: 898546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma, doğum korkusunun doğum sonrası ebeveynlik davranışı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik kesitsel tipte tasarlandı. Araştırma örneklemini, 25.12.2023/30.06.2024 tarihleri arasında Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde ilk doğumunu yapan 333 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından ''Kişisel Bilgi Formu“, ”Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu“ (W-DEQ A), ”Doğum Öncesi İzlem Formu“, ”Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği B Versiyonu“ (W-DEQ B), ”Doğum Sonrası İzlem Formu“, ”Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranışı ölçeği" (DSEDÖ), kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın istatistik analizi SPSS 27 paket program aracılığıyla gerçekleşmiştir. Bulgular: Araştırmada kadınların W-DEQ A Versiyonu puan ortalaması 63.39±17.65 W-DEQ B Versiyonu puan ortalaması 104.03±18.71 ve DSEDÖ puan ortalaması 4.08±1.39 bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası yaşadıkları doğum korkularıyla ebeveynlik davranışları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmanın sonucunda kadınların doğum öncesi doğum korkusu düzeylerinin orta düzeyde olduğu, doğum sonu doğum korkusu düzeylerinin klinik derecede yüksek olduğu ve bebeklerine karşı davranışlarının orta düzeyde olumlu olduğu, doğum korkusunun ebeveynlik davranışını etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to determine the effect of birth fear on postnatal parenting behavior. Materials and Methods: The research was designed as an analytical cross-sectional study. The sample of the study consisted of 333 women who gave birth for the first time between 25.12.2023 and 30.06.2024 at Elazığ Fethi Sekin City Hospital. The data of the study were collected face-to-face by the researchers using the“Personal Information Form”,“Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale Version A (W-DEQ A)”,“Antenatal Follow-up Form”,“Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale Version B (W-DEQ B)”,“Postnatal Follow-up Form”, and the“Postnatal Parenting Behavior Scale (DSEDÖ)”. Statistical analysis of the study was carried out using the SPSS 27 package program. Findings: In the study, the average score of the women's W-DEQ A Version was 63.39±17.65, the W-DEQ B Version average score was 104.03±18.71, and the DSEDÖ average score was 4.08±1.39. It was determined that there was no significant relationship between the participants' pre-birth and post-birth fears and their parenting behaviors. Conclusion: The study concluded that women's pre-birth fear levels were moderate, post-birth fear levels were clinically high, and their behavior towards their babies was moderately positive. It was determined that birth fear did not affect parenting behavior.