Turistlerin sürdürülebilirlik bilinci ve sorumlu turizm davranışlarının yeşil satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Antalya örneği
The impact of tourists sustainability consciousness and responsible tourism behavior on green purchase intent: The Case of Antalya
  1. Tez No: 898585
  2. Yazar: OĞUZHAN DALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇELİK ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Turizmde sürdürülebilirlik, bireyleri ve toplumu çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutta etkilemektedir. Bu etki sonucunda turistlerin bilgi, tutum ve davranışlarında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bilgi, tutum ve davranış gibi boyutları bulunan sürdürülebilirlik bilinci ise ekonominin, ekolojinin ve tüm toplulukların eşitsizliğin uzun vadeli geleceğini dikkate alan kararların nasıl alınacağını öğrenme sürecidir. Bu öğrenme süreci sonucu turistlerin sahip oldukları tutum ve davranışlarda şekillenmektedir. Sorumlu turizm ise olumsuz ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri en aza indirmek; yerel halk için ekonomik faydalar yaratmak, doğal ve kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak ve turistlere keyifli deneyimler yaşatmayı amaçlamaktadır. Bireyin çevresel sürdürülebilirlik kavramına ilişkin farkındalığı ve yeşil firmaları, ürünleri veya hizmetleri daha fazla tercih etmesi ise yeşil satın alma niyeti olarak açıklanmaktadır. Yeşil ürün ve hizmetlere olan ilginin artması, tüketicilerin olumlu satın alma niyeti geliştirmelerine ve yeşil kampanyalara katılmalarına yol açmaktadır. Bu noktalardan hareketle, turistlerin sahip oldukları sürdürülebilirlik bilinci, sorumlu turizm davranışı ve yeşil satın alma niyetleri bu tez çalışmasının ana motivasyonudur. Bu araştırmada turistlerin sürdürülebilirlik bilinci ve sorumlu turizm davranışlarının yeşil satın alma niyetleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Önemli tatil destinasyonlarından birisi olan Antalya'yı ziyaret eden turistlerle gerçekleştirilen anketlerin sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, demografik bilgilerin değişkenler üzerindeki etkileri ile sürdürülebilirlik bilinci ve sorumlu turizm davranışlarının yeşil satın alma niyetleri üzerindeki etkisinin incelendiği dokuz hipotez ortaya konmuştur. Turistlerin sürdürülebilirlik bilincinin, sorumlu turizm davranışlarının ve yeşil satın alma niyetlerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Turistlerin eğitim durumuna göre ise sürdürülebilirlik bilincinin ve sorumlu turizm davranışlarının farklılık gösterdiği ancak yeşil satın alma niyetleri arasında bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Turistlerin sürdürülebilirlik bilincinin sorumlu turizm davranışlarını olumlu yönde etkilediği, sorumlu turizm davranışlarının yeşil satın alma niyetlerini olumlu yönde etkilediği ve turistlerin sürdürülebilirlik bilinci ve sorumlu turizm davranışlarının yeşil satın alma niyetleri üzerinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability in tourism affects individuals and society in environmental, economic and socio-cultural dimensions. As a result of this effect, differences emerge in tourists' knowledge, attitudes and behaviors. Sustainability consciousness, which has dimensions such as knowledge, attitude and behavior, is the process of learning how to make decisions that take into account the long-term future of inequality in the economy, ecology and all communities. As a result of this learning process, the attitudes and behaviors of tourists are shaped. Responsible tourism means minimizing negative economic, environmental and social impacts; It aims to create economic benefits for local people, contribute to the protection of natural and cultural heritage and provide enjoyable experiences for tourists. The individual's awareness of the concept of environmental sustainability and his/her preference for green companies, products or services are explained as green purchasing intention. Increasing interest in green products and services leads consumers to develop positive purchasing intentions and participate in green campaigns. Based on these points, tourists' sustainability consciousness, responsible tourism behavior and green purchasing intentions are the main motivation of this thesis study. In this research, the effect of tourists' sustainability consciousness and responsible tourism behavior on their green purchasing intentions was investigated. The results of the surveys conducted with tourists visiting Antalya, one of the important holiday destinations, were analyzed with the SPSS software. An attempt was made to reveal whether there was a significant relationship between the variables. In this context, nine hypotheses were put forward to examine the effects of demographic information on variables and the effects of sustainability consciousness and responsible tourism behaviors on green purchasing intentions. It was concluded that tourists' sustainability consciousness, responsible tourism behaviors and green purchasing intentions differ according to gender. It has been revealed that sustainability consciousness and responsible tourism behaviors vary according to the educational level of tourists, but there is no difference in their green purchasing intentions. It was concluded that tourists' sustainability consciousness positively affects their responsible tourism behaviors, responsible tourism behaviors positively affect their green purchasing intentions, and tourists' sustainability consciousness and responsible tourism behaviors have an impact on their green purchasing intentions.