Otel işletmelerinde kurumsal kimlik yönetiminde web sitelerinin kullanımı ve önemi
The use and importance of websites in corporate identity management in hotel businesses
  1. Tez No: 898584
  2. Yazar: MERVE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL COŞKUN DEĞİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz de internet teknolojilerin gelişimiyle birlikte web siteleri kurumlara dijital vitrin oluşturma imkânı sunmaktadır. Bu sebepten dolayı web siteleri kurumlar için günümüzün en önemli iletişim araçlarından birisi haline gelmiştir. Kurumlar kendilerini nasıl gördüklerini kurumsal kimlik üzerinden yansıtmaktadırlar. Web sitelerinin artan önemi de göz önünde bulundurularak kurum kimliğinin web siteleri üzerinden yönetimi önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, otel işletmeleri açısından da giderek önem kazanan web sitelerinde, kurumsal kimlik yönetiminin kullanımı ve önemi üzerinde durmaktadır. Turizm faaliyetlerinde gözde bir destinasyon olan Antalya ilinde bulunan beş yıldızlı oteller araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Turizm işletmesi belgesine sahip 391 beş yıldızlı otel bilgine ulaşılmış otellerin tamamı araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma, otellerin kurumsal web siteleri üzerinden gerçekleştirilmiş ve 388 otelin web sitesine ulaşılabilinmiştir. Otel işletmelerinin web siteleri üzerinden kurumsal kimlik yönetimi ve önemi hakkında sonuç elde edilmek amacıyla kurum kimliğinin unsurları olan kurumsal davranış, kurum felsefesi, kurumsal tasarım, kurumsal iletişim ve kurumsal yapı üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda kurum kimliğinin unsurlarının web siteleri üzerinden nasıl yansıdığı bu araştırmanın sorunsalını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Otel web siteleri, kurumsal kimlik unsurları temel alınarak oluşturulan araştırma formu ile incelenmiş içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma formuna yapılan kodlamalar sonucunda elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 27 programından faydalanılmıştır. Verilerin frekans dağılımları ortaya çıkarılmıştır. Bu dağılım sonucunda otellerin kurumsal kimlik unsurlarını tam anlamıyla yansıtmadığı genel olarak web sitelerinin kurumsal tasarım ve iletişim üzerinde durduğu gözlemlenmiş, kurumsal felsefe, kurumsal davranış ve kurumsal yapı gibi unsurlarda eksik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of today's internet technologies, websites offer institutions the opportunity to create a digital showcase. Website programs have become one of the most important communication tools of today. Institutions reflect how they see themselves through their corporate identities. Considering the increasing importance of websites, management through websites cannot continue to be an important issue in corporate operations. It focuses on the use and importance of corporate identity management in these successful websites, which are becoming increasingly important for hotel businesses. It creates the universe of five-star talents in Antalya, a popular destination in the tourism industry. All of the 391 five-star hotels with tourism operation certificates, for which information was available, were included. The research was carried out through the corporate websites of the hotels and a total of 388 websites could be accessed. In order to obtain results about corporate identity management and its importance through the websites of hotel options, the elements of corporate studies, namely corporate chemistry, corporate design, corporate communication, corporate behavior and corporate structure, are emphasized. How the elements of this talent agency are reflected through websites constitutes this learning problem. In this direction, hotel websites are analyzed using the content analysis method, which is examined on the basis of corporate identity elements with the annual research formula. IBM SPSS Statistics 27 program was used to analyze the data obtained as a result of the research formula. Frequency distributions of the data were revealed. These distribution results were achieved because it was observed that the hotels fully reflected their corporate identities, and that their websites were generally supported by their corporate designs and communication, and were missing in elements such as corporate philosophy, corporate behavior and corporate structure.