Pr1.4-xLaxSr1.6Mn2O7 (x: 0; 0,4; 0,7; 1,0) çift perovskit manganit bileşiklerin yapısal ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of stuctural and electrical properties of Pr1.4-xLaxSr1.6Mn2O7 (x: 0; 0.4; 0.7; 1.0) double perovskite manganite compounds
- Tez No: 898586
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemi kullanılarak hazırlanan ve hava ortamında 1000 °C de 24 saat süreyle sinterlenen Pr1.4-xLaxSr1.6Mn2O7 (x: 0; 0.4; 0.7; 1.0) bileşiklerinin yapısal, elektriksel ve morfolojik özellikleri araştırılmıştır. Yapılan X-ışını kırınım desenleri (XRD) analizleri sonucunda bileşiklerin farklı oranlarda I4/mmm uzay grubuna sahip (tetragonal) çift perovskite ve 𝑅3̅𝑐 uzay grubuna sahip (trigonal) tek perovskite fazlarından oluştuğu bulunmuştur. Tüm bileşiklerin içerisinde bu fazın hacimsel yüzdesinin arttığı XRD analizleriyle belirlenmiştir. Enerji dağılımlı x-ışını spektroskopisi (EDS) ataçmanına sahip olan taramalı ektron mikroskobu (SEM) ve atomik kuvvetler mikroskobu (AFM) analizlerinden, La iyonlarının Pr iyonları ile yer değiştirmesi sonucunda yüzeydeki taneciklerin boyutlarının büyüdüğü ve boşlukların azaldığı gözlemlenmiştir. EDS analizleri sonucunda, bileşiklerin hedeflenen sitokiyometrilere uygun bir şekilde üretildikleri ortaya çıkarılmıştır. Sıcaklığa bağlı olarak değişen elektrik direnç ölçümlerinden (R-T), La içermeyen ve yarı iletken davranış göstermekte olan Pr1.4Sr1.6Mn2O7 bileşiğinin, La iyonlarının yapıya girdikten sonra direnç davranışının değiştiği gözlenmiştir. En fazla La iyonuna sahip bileşiğin yaklaşık olarak 165,4 K'de metal-yalıtkan (TIM) faz geçişine sahip olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electrical, and morphological properties of Pr1.4- xLaxSr1.6Mn2O7 (x: 0; 0.4; 0.7; 1.0) compounds prepared by the sol-gel method and sintered at 1000 °C for 24 hours in an air atmosphere were investigated. The X-ray diffraction (XRD) patterns revealed that the compounds consisted of different proportions of double perovskite with the space group I4/mmm (tetragonal) and single perovskite with the space group R3̅c (trigonal) phases. It was determined by XRD analyses that the volumetric percentage of this phase increased in all compounds. Analyses using a scanning electron microscope (SEM) equipped with energydispersive X-ray spectroscopy (EDS) attachment and an atomic force microscope (AFM) showed that the grain sizes on the surface increased and the voids decreased as La ions replaced Pr ions. EDS analyses confirmed that the compounds were produced by the targeted stoichiometries. Temperature-dependent electrical resistance measurements (R-T) indicated that the La-free Pr1.4Sr1.6Mn2O7 compound, which exhibited semiconductor behavior, showed changes in resistance behavior after the introduction of La ions into the structure. The compound with the highest La ion content was found to exhibit a metal-insulator (TIM) phase transition at approximately 165.4 K.