A hybrid model to analyze stress distributions at the tool and workpiece interface during drilling of thick CFRP laminates
Kalın CFRP laminatların delinmesi esnasında takım ve parça arayüzündeki gerilim dağılımlarının analiz edilebilmesi için hibrit bir model
  1. Tez No: 898603
  2. Yazar: FAHIM SHARIAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Delme, benzersiz ve istenen malzeme özelliklerinden ödün vermeden fonksiyonel CFRP yapılarının üretilmesine yönelik talepleri karşılamak için bir işleme yöntemi olarak kullanılır. Sıcaklığa bağlı özellikleri ve matkaptan kaynaklanan hasarlar nedeniyle CFRP'yi delmek iddialı bir görev olmaya devam ediyor. Bu çalışma, sondaj işlemi sırasında üretilen karakteristik zaman noktası bazlı itme kuvveti ve torku tahmin etmek için sonlu eleman bazlı termal modelle birleştirilmiş analitik bir sondaj modeli önermektedir. Proses parametrelerinin daha iyi seçilmesi için sondaj kesme kenarı boyunca basınç ve teğetsel gerilim dağılımının daha iyi anlasılması gerekir. Delik duvar kalitesini doğrudan etkileyen matkap marjı bölgesi de analize dahil edilmiştir. Beş farklı ilerleme ve iş mili hızı konfigürasyonu için itme kuvvetini, torku ve sıcaklığı öl¸cmek amacıyla delme deneyleri yapıldı. İs parçasi FE modeli, Gaussian dağıtılmış halka tipi ısı akısı kullanır ve alet, matkabın CFRP laminat boyunca ilerleyi¸sini taklit etmek için ısı akısı olarak karakteristik zaman noktası tabanlı adım fonksiyonlarını kullanır. Sonlu eleman tabanlı termal modeller, delme işlemi sırasındaki ısı dağılımını değerlendirmek ve sırasıyla matkap ucu ve delik duvarı yüzeyindeki sonraki sıcaklık profillerini tahmin etmek için dikkate alınmıştır. Hibrit analitik ve hesaplamalı model, matkabın ucundaki tepe basınç ve teğetsel gerilim dağılımlarının değişimini analiz etmek ve ayrıca itme kuvveti, tork ve sıcaklığın deneysel ölçümlerine ve malzemenin incelenmesine dayalı CFRP'nin termomekanik tepkisini analiz etmek için kullanılmıştır. Çeşitli delme konfigürasyonları için deliklerin durumu.
Özet (Çeviri)
Drilling is employed as a machining method to meet the demands for producing functional CFRP structures without compromising their unique and desirable material properties. Because of its temperature-dependent properties and drill-induced damages, drilling CFRP remains an ambitious task. This study proposes an analytical drilling model coupled with a finite element-based thermal model to predict the characteristic time point-based thrust force and torque generated during the drilling operation. A better understanding of pressure and tangential stress distribution along the drilling cutting edge is necessary to select process parameters better. The drill margin region, which directly affects the hole wall quality, has also been included in the analysis. Drilling experiments were conducted to measure thrust force, torque, and temperature for five different configurations of feeds and spindle speeds. The workpiece FE model utilizes a Gaussian distributed ring-type heat flux, and the tool uses characteristic time point-based step functions as heat fluxes to emulate the drill's progress through the CFRP laminate. The finite element-based thermal models have been considered to evaluate the heat partition during the drilling operation and estimate the subsequent temperature profiles on the drill tip and hole wall surface, respectively. The hybrid analytical and computational model has been used to analyze the variation of peak pressure and tangential stress distributions on the tip of the drill as well as the thermomechanical response of CFRP based on experimental measurements of thrust force, torque, and temperature and investigation of the condition of the holes for various drilling configurations.