An adaptive hybrid extreme-value framework for daily value-at-risk estimation in the turkish equity market
Türk hisse senedi piyasasında günlük riske maruz değer tahmini için uyarlanabilir hibrit bir aşırı-değer çerçevesi
  1. Tez No: 991932
  2. Yazar: ALİ RIFAT KULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Mühendislik Bilimleri, Ekonometri, Management Information Systems, Engineering Sciences, Econometrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Normallik varsayımına dayanan standart Riske Maruz Değer (VaR) modelleri, gelişmekte olan piyasalarda gözlemlenen aşırı oynaklığı ve kalın kuyruk (heavy-tail) yapısını yakalamakta genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu tez, Borsa İstanbul (BIST) pay piyasasında piyasa riski tahmin modellerinin doğruluğunu değerlendirmektedir. Çalışma kapsamında, Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişen Varyans (GARCH), Filtrelenmiş Tarihsel Simülasyon (FHS) ve Aşırı Değer Teorisi (EVT) dahil olmak üzere parametrik, parametrik olmayan ve hibrit mimarilerin performansı karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen ampirik bulgular, geleneksel modellerin piyasa stresi dönemlerinde kuyruk riskini tutarlı bir şekilde olduğundan daha düşük tahmin ettiğini (underestimation) göstermektedir. Bu kısıtı aşmak amacıyla, çalışma kapsamında oynaklık ölçeklemesini kuyruk tahmininden ayrıştıran modüler bir“Uyarlanabilir Risk Çerçevesi”önerilmiştir. Tezin literatüre sunduğu temel katkı, oynaklık takibindeki gecikmelere (latency) tepki veren dinamik bir düzeltme faktörünün (k_dyn) geliştirilmesidir. Geriye dönük test (backtesting) sonuçları, bu uyarlanabilir mekanizma ile desteklenen yarı-parametrik FHS modelinin en güçlü performansı sergilediğini ve Koşullu Kapsama (Conditional Coverage) testlerinde %82,1 oranında kabul gördüğünü ortaya koymaktadır. Bulgular, BIST gibi gelişmekte olan piyasalar için dinamik oynaklık filtrelemesi ile ampirik kuyruk örneklemesinin birleştirilmesinin, statik dağılım varsayımlarına kıyasla daha üstün sonuçlar verdiğini doğrulamaktadır. Mekanizmanın rejim duyarlılığını doğrulamak için, çerçeve S&P 500 ve Bitcoin de dahil olmak üzere 12 küresel varlıktan oluşan bir panel üzerinde daha test edilmiştir. Pratik bir bakış açısıyla, sonuçlar, uyarlanabilir oynaklık takibinin, sürekli oynak piyasalarda riskin sistematik olarak düşük tahmin edilmesini nasıl azaltabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Standard risk management frameworks, particularly those relying on the Value-at-Risk (VaR) metric under normality assumptions, might fail to capture the extreme volatility observed in emerging markets. This thesis evaluates the accuracy of market risk estimation models within the Borsa Istanbul (BIST) equity market, specifically focusing on the heavy-tailed characteristics of return distributions. We analyze the performance of parametric, non-parametric, and hybrid architectures including Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (GARCH), Filtered Historical Simulation (FHS), and Extreme Value Theory (EVT) across a dataset of major Turkish equities. The empirical results demonstrate that traditional models consistently underestimate tail risk during periods of market stress. To address this limitation, we introduce a modular“Adaptive Risk Framework”that separates volatility scaling from tail shape estimation. A key contribution of this thesis is the development of a dynamic correction factor (k_dyn), which adjusts the risk forecast based on the latency of volatility tracking. Backtesting analysis reveals that the semi-parametric FHS model, combined with this adaptive mechanism, yields the most robust performance, achieving an 82.1% acceptance rate (for 23 out of 28 stocks) under strict Conditional Coverage tests. The findings confirm that for emerging markets like BIST, combining dynamic volatility filtering with empirical tail sampling is superior to relying on static distributional assumptions. To validate the mechanism's regime-dependency, we further tested the framework on a panel of 12 global assets, including S&P 500 and Bitcoin. From a practical perspective, the results highlight how adaptive volatility tracking can reduce systematic underestimation of risk in persistently volatile markets.