Evaluation of the fracture resistance and stress distribution of cad-cam post-core systems produced from different materials
Farklı materyallerden üretilen cad-cam post-kor sistemlerinin kırılma dayanımı ve stres dağılımının değerlendirilmesi
- Tez No: 903674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PARLAR ÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
CAD-CAM sistem kullanılarak PEEK, nano hibrit seramik, fiberle güçlendirilmiş kompozit ve zirkonyumdan üretilen monoblok post-kor restorasyonların kırılma dirençlerini ve sonlu elamanlar analizi ile stres dağılımlarını in-vitro olarak araştırmaktır. Çalışmamızda tek köklü 48 adet mandibular 2. premolar dişin kanal tedavisi yapıldı ve 4 gruba ayrıldı (n=12). Çalışma grupları; PEEK, nano seramik, GFR-C (cam fiberle güçlendirilmiş kompozit) ve zirkonyum olarak belirlendi. Post-korlar CAD-CAM sistem ile üretildi. Termal siklus cihazında yaşlandırılan örneklere universal test cihazında dişin uzun aksına 45 açıyla statik yükleme yapıldı. Sonlu elemanlar analizi için modellenen mandibular 2. premolar dişin uzun aksına 45 açı ile 100 N kuvvet uygulandı. Maksimum Von Misses stresleri kaydedildi. Kırılma dayanımı istatistiksel olarak Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile değerlendirildi. İkili gruplar arası anlamlılık Post-Hoc karşılaştırmalar Dunnet t testi ile yapıldı. PEEK ve nano seramik post-korlar benzer kırılma direncine sahipti (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim is to investigate the fracture resistance and stress distributions of monoblock post-core restorations produced from PEEK, nano hybrid ceramic, fiber-reinforced composite, and zirconium using the CAD-CAM system in-vitro, and to analyze stress distributions using finite element analysis. In our study, root canal treatment was performed on 48 single-rooted mandibular second premolar teeth, and they were divided into four groups (n=12). The study groups were defined as PEEK, nano ceramic, GFR-C(glass fiber-reinforced composite)and zirconium. The post-cores were produced using the CAD-CAM system. The samples were aged in a thermal cycle device and subjected to static loading at a 45° angle to the long axis of the tooth in a universal testing machine. For the finite element analysis, a force of 100 N was applied at a 45° angle to the long axis of the modeled mandibular second premolar tooth. Maximum Von Mises stresses were recorded.Fracture resistance was statistically evaluated using one-way variance analysis (One-Way ANOVA). Post hoc comparisons between paired groups were made using the Dunnett t-test. PEEK and nano ceramic post-cores had similar fracture resistance (p>0.5).