Dış ticaretin gelir dağılımına etkisi: OECD ülkeleri uygulaması
The effect of foreign trade on income distribution: OECD countries application
- Tez No: 898608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma 1987-2021 dönemlerinde OECD ülkeleri içerisinden seçilen 28 ülkeyi ele alarak dış ticaretin gelir dağılımı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşmenin ve ekonomik entegrasyonun hız kazandığı günümüzde, dış ticaretin ülkelerin ekonomik yapıları üzerindeki etkisi önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Özellikle, gelir dağılımındaki adaletsizliklerin artması veya azalması, dış ticaret politikalarının sosyal ve ekonomik sonuçlarını değerlendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Dış ticaret ve gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi daha kapsamlı bir şekilde incelemek için panel veri yöntemine başvurulmuştur. Çalışmada kurulan modeldeki değişkenlerin (kişi başına düşen reel gayri safi yurtiçi hasıla, dışa açıklık, sermaye ve gini katsayısı) durağanlık analizi Levin-Lin-Chu, Breitung, Hadri, Im-Pesaran-Shin, Fisher-ADF ve Fisher-PP birim kök testleriyle yapılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı Pedroni Panel Koentegrasyon testiyle incelenmiştir. Son olarak değişkenler arasındaki uzun dönemli katsayılar Panel FMOLS Modeli, Panel DOLS Modeli, Rassal Etkiler Modeli ve Sabit Etkiler Modeli ile tahmin edilmiştir. Yapılan testlerin sonucunda elde edilen bulgular şöyle sıralanabilir: i) Değişkenlere uygulanmış olan panel birim kök testleri incelenen değişkenlerin seviye değerlerinde durağan olmadığını, ancak birinci fark alındıklarında durağan olduklarını göstermektedir. ii) Pedroni ve eşbütünleşme test incelendiğinde söz konusu değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. iii) Panel FMOLS ve panel DOLS modeli, Rassal Etkiler ve Sabit Etkiler modeli kişi başı düşen reel gayri safi yurtiçi hasıla artışının gelir dağılımını bozacağını, sermaye ve dışa açıklık değişkenlerinin ise gelir dağılımını iyileştireceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of foreign trade on income distribution by considering 28 countries selected from OECD countries in the 1987-2021 periods. Today, as globalization and economic integration accelerate, the impact of foreign trade on the economic structures of countries has become an important research topic. In particular, the increase or decrease in injustice in income distribution plays a critical role in evaluating the social and economic consequences of foreign trade policies. The panel data method was used to examine the relationship between foreign trade and income distribution more comprehensively. Stationarity analysis of the variables in the model established in the study (real gross domestic product per capita, openness, capital and Gini coefficient) was performed using Levin-Lin-Chu, Breitung, Hadri, Im- Pesaran-Shin, Fisher-ADF and Fisher-PP unit root tests. has been made. The existence of a long-term relationship between variables was examined with the Pedroni Panel Cointegration test. Finally, the long-term coefficients between the variables were estimated with the Panel FMOLS Model, Panel DOLS Model, Random Effects Model and Fixed Effects Model. The findings obtained as a result of the tests can be listed as follows: i) Panel unit root tests applied to the variables show that the examined variables are not stationary at their level values, but are stationary when the first difference is taken. ii) When the Pedroni and cointegration tests were examined, it was determined that there was a long-term relationship between the variables in question. iii) Panel FMOLS and panel DOLS model, Random Effects and Fixed Effects model have shown that the increase in real gross domestic product per capita will deteriorate the income distribution, while capital and openness variables will improve the income distribution.