Ankara ili bazı süt sığırcılığı işletmelerinde bovine virus diarrhoea virus (BVDV) enfeksiyonunun araştırılması ve kontrolü
Investigation and control of bovine virus diarrhea virus (BVDV) infection in some dairy cattle farms in ankara province
- Tez No: 898618
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV) ülkemiz ve dünyada sığır popülasyonlarında son derece yaygın olarak görülen, sürü sağlığı ve devamlılığı yönünden ekonomik anlamda önem arz eden sistemik enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında Ankara ili bazı süt sığırcılığı işletmelerinden (Kazan, Gölbaşı, Bala ve Elmadağ) temin edilen 613 kan örneğinde BVDV' nin virolojik ve serolojik yönden tespit edilerek enfeksiyonun yaygınlığının araştırılması, beraberinde sürü bağışıklığının araştırılması ve pozitif örneklerde genetik karakterizasyonlarının yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla ELISA test ile Antijen/Antikor sorgulamaları ve Virus Nötralizasyon Test (VNT) ile bağışıklık sorgulamaları yapıldı. İlk örneklemelerde pozitif tespit edilen hayvanların yaklaşık 1 ay sonra viremileri tekrar sorgulandı ve K1, Gb3, Gb4, Gb5, Gb6 ve Gb7 kodlu örnekler persiste enfekte (6/613 - %0,98) olarak belirlendi. Antijen-ELISA testleri sonucunda BVDV antijen pozitif olarak saptanan 10 örneğe (10/613 - %1,68) BVDV 5'UTR gen bölgesi hedef alınarak uygulanan real-time RT-PCR aracılığıyla 8' inde pozitiflik tespit edildi. Aynı örneklerde One-step RT-PCR sonrası elde edilen 7 adet amplikonların dizin analizleri ve sonrasında filogenetik analizleri yapıldı. Bunun sonucunda K1 kodlu dizinin 5'UTR gen bölgesine göre Pestivirus A [BVDV-1v] alt türünde; Gb1, Gb3, Gb4, Gb6, Gb7 kodlu dizinlerin Pestivirus A [BVDV-1l] alt türünde yer aldığı ve B1 kodlu dizinin Pestivirus A [BVDV-1a ve 1j] alt türleri ile yakın ilişkili olduğu belirlendi. Bu veriler ışığında ülkemizde yaygın olan alt türlerin yanı sıra yeni alt türlerin tespit edilmesinin, BVDV enfeksiyonuna ilişkin araştırmaların devamlılık göstermesinin gerekli olduğu ve sağlıklı sığır yetiştiriciliğine önemli katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV) causes systemic infections that are extremely common in cattle populations in our country and around the world and are economically important in terms of herd health and continuity. The objective of this thesis study was to detect BVDV virologically and serologically in 613 blood samples obtained from some dairy cattle farms in Ankara (Kazan, Gölbaşı, Bala and Elmadağ). In addition, the study aimed to investigate the prevalence of the infection, as well as to investigate herd immunity and to perform genetic characterizations in positive samples. To this end, antigen/antibody inquiries were conducted via ELISA testing, while immunity inquiries were made with Virus Neutralization Test (VNT). Animals that were initially identified as positive in the initial samples were re-examined approximately one month later to determine the persistence of infection. Samples coded K1, Gb3, Gb4, Gb5, Gb6, and GB7 were found to be persistently infected, with a prevalence of 0.97%. Of the 10 samples (10/613, 1.68%) that were found to be BVDV antigen positive as a result of antigen-ELISA testing, positivity was detected in 8 of them through real-time RT-PCR, which targeted the BVDV 5'UTR gene region. Sequence analysis and subsequent phylogenetic analysis of seven amplicons obtained after one-step RT-PCR targeting 5'UTR genome region in the same samples were performed. As a result, the sequences coded Gb1, Gb3, Gb4, Gb6, and Gb7 were determined to be included in the Pestivirus A [BVDV-1l] subtype, while the sequence coded B1and K1 were found to be closely related to the Pestivirus A [BVDV-1a - 1j and 1v] subtypes, respectively. In light of the aforementioned data, it was determined that the identification of novel subspecies, as well as the common subspecies within our country, is essential for the continued investigation of BVDV infection and will significantly contribute to the advancement of healthy cattle breeding.