Organik ve konvansiyonel süt sığırı yetiştiriciliği yapılan işletmelerde bazı özelliklerin karşılaştırılması
The comparision of some traits in organic and conventional dairy cattle breeding enterprises
- Tez No: 316816
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, organik ve konvansiyonel koşullarda yetiştirilen Holştayn sığırlarda döl verimi, süt verimi, sütte kalite özellikleri ve sağlık durumunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2007-2010 yılları arasında Aydın ilinde Holştayn ırkı ile organik koşullarda yetiştiricilik yapılan Arif Gürdal Tarım İşletmesi ve konvansiyonel koşullarda yetiştiricilik yapılan Sinan Yılmaz Tarım İşletmesi'nde yürütülmüştür. Döl ve süt verimi özelliklerine ait veriler her iki işletmede 2007-2008 yıllarında kayıtlardan, 2009-2010 yıllarında ise işletmelere yapılan 15 günlük ziyaretlerle alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research were to compare fertility traits, milk yield, quality properties of milk and health status of Holstein cattle reared at organic and conventional conditions.The research was conducted in Arif Gürdal Agriculture Farm, applying organic production methods, and Sinan Yılmaz Agriculture Farm, applying conventional production methods in Aydın province between 2007 - 2010 years. Data for fertility traits, milk yield and health status were collected from farm records between 2007 ? 2008 and from farm visiting fortnightly between 2009 ? 2010 in both farms.