Postmenopozal kadınlarda işeme sonrası rezidüel idrar volumünün işeme semptomları ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between post-voiding residual urine volume and voiding symptoms in postmenopausal women
  1. Tez No: 898628
  2. Yazar: KONUL UMUDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı jinekoloji polikliniğine başvuran ve alınan medikal öyküde idrar kaçırma ve/veya ele gelen organ sarkması tariflemeyen ve muayenede de tespit edilmeyen postmenopozal dönemdeki kadınlarda işeme sonrası rezidüel idrar miktarı ile işeme semptomları ve işeme testi verileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sekonder amacı ise idrar kaçırma harici işeme problemi olan ve olmayan postmenopozal dönemdeki kadınlarda işeme sonrası rezidüel idrar miktarı ile işeme semptomları ve işeme testi verilerini karşılaştırmak ve ilişki olup olmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: 2022-2024 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji ve Ürojinekoloji polikliniklerine başvuran ve araştırmaya kabul edilme kriterlerini karşılayan toplam 70 hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik verileri, işeme sonrası rezidüel idrar volümleri, üroflovmetre verileri ve anket skorları kaydedildi. İstatistiksel inceleme amacıyla SPSS programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 70 hastanın yaş ortalaması 55,5 ± 4,1 olarak saptandı. İnkontinans Etkisi alt başlığına 'hiç' cevabı veren hastaların oluşturduğu grubun King Sağlık Anketi skor sonuçları ortalaması 'az-orta' cevabı veren hastaların oluşturduğu grubun skor sonuçları ortalamasına göre istatistiksel anlamlı düşük saptandı. İşeme testi sonuçları ve işeme sonrası rezidüel idrar volümlerinin gruplar arası karşılaştırmalı analizinde hiçbir parametrede istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Hem Grup X' te hem de Grup Y' de, işeme sonrası ortalama rezidüel idrar miktarı ile sorgulama formları skorlarının korelasyon analizinde istatistiksel anlamlılık görülmedi (p>0,05). Sonuç: Postmenopozal dönemde iki ana semptom olan üriner inkontinans ve pelvik organ prolapsusu olmadığında, işeme sonrası rezidüel idrar miktarı ölçümünün işeme semptomları ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin olmadığı görülmüştür. Hiç üriner semptom tariflemeyen hasta grubunda da az-orta derecede inkontinans dışı üriner semptom tarifleyen hasta grubunda da aynı şekilde işeme sonrası rezidüel idrar miktarı ile işeme semptomları ve yaşam kalitesi arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of the study was to examine the relationship between post-void residual urine volume, voiding symptoms, and voiding test data in postmenopausal women who applied to the gynecology clinic and did not describe urinary incontinence and/or palpable organ prolapse in the medical history and were not detected during the examination. The secondary aim was to compare post-void residual urine volume, voiding symptoms, and voiding test data in postmenopausal women with and without voiding problems other than urinary incontinence and to examine whether there was a relationship. Materials and Methods: A total of 70 patients who applied to the Gynecology and Urogynecology outpatient clinics of the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University between 2022-2024 and met the criteria for admission to the study were included. Demographic data, post-void residual urine volumes, uroflowmeter data, and questionnaire scores of all patients were recorded. SPSS program was used for statistical analysis. Results: The mean age of the 70 patients who met the inclusion criteria of the study was determined as 55.5 ± 4.1. The mean King Health Questionnaire score results of the group consisting of patients who answered 'none' to the Incontinence Impact subheading were found to be statistically significantly lower than the mean score results of the group consisting of patients who answered 'little-moderate'. No statistically significant difference was found in any parameter in the comparative analysis of voiding test results and post-voiding residual urine volumes between the groups. No statistical significance was observed in the correlation analysis of the mean post-voiding residual urine volume and the questionnaire form scores in both Group X and Group Y (p>0.05). Conclusion: In the absence of urinary incontinence and pelvic organ prolapse, which are the two main symptoms in the postmenopausal period, it was observed that the measurement of post-voiding residual urine volume was not related to voiding symptoms and quality of life. No relationship was found between the amount of residual urine after voiding and voiding symptoms and quality of life, neither in the patient group who described no urinary symptoms nor in the patient group who described mild to moderate non-incontinence urinary symptoms.