Development of a new parkinson's disease model using zebrafish to study alpha-synuclein aggregation
Zebra balığı kullanılarak yeni bir parkinson hastalığı modelinin geliştirilmesi ve alfa sinükleinin rolü
  1. Tez No: 898644
  2. Yazar: ELİF AKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH İNCİ, DR. AYÇA ARSLAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Parkinson Hastalığı, özellikle substantia nigra (kara madde) olmak üzere merkezi sinir sistemindeki dopaminerjik nöronların kaybından kaynaklanan nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalık üç safhadan oluşur: klinik-öncesi, prodromal ve klinik. Parkinson hastalığı olan hastalarda titreme, sertlik ve postural dengesizlik gibi motor semptomların yanı sıra otonomik disfonksiyon, uyku bozuklukları ve depresyon gibi motor olmayan semptomlar da görülür. Hastalığın ilerlemesi çeşitli genetik ve çevresel pek çok faktörden etkilenerek hastalarda hastalık patolojisini ve evresinin sınıflandırılmasını zorlaştırmaktadır. Alfa-sinüklein proteinini kodlayan SNCA geni, Parkinson hastalığı için birincil risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Alfa-sinükleinin mutant formları, çözünmeyen fibrillerin ve Lewy cisimciklerinin oluşumuna yol açarak nörodejenerasyona ve fibrillerin sağlıklı hücrelere yayılımına neden olmaktadır. Son çalışmalar, hastalığın vücutta ortaya çıktığı yerin (önce beyin veya önce vücut), hastalığın ilerlemesini ve sonuçta ortaya çıkan patolojiyi etkilediğini ileri sürmektedir. Zebrabalığı hastalık modelleri, kullanım kolaylığı, popülasyon büyüklüğü ve genetik manipüle edilebilirliğin kolay olması nedeniyle nörodejeneratif hastalıklara ilişkin içgörü sağlama potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, alfa-sinüklein patolojisinin vücutta başlama yeri ile Parkinson hastalığının ilerlemesi arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Tol2 transpozaz bazlı rekombinasyon sistemi kullanılarak insan alfa-sinüklein kodlama dizisini ifade eden yeni bir zebra balığı modeli geliştirilmiştir. Çok bölgeli klonlama metodolojisi kullanılarak insan alfa-sinükleini içeren ekspresyon vektörü oluşturulmuştur. Bu vektör polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve sekanslama kullanılarak her adımda doğrulanmıştır. Nihai plazmid, stabil bir ekspresyon oluşumunu kolaylaştırmak için tek hücreli aşama zebra balığı embriyolarına transpozaz mRNA ile birlikte enjekte edilerek stabil transgenik hat oluşumu sağlanmıştır. Ayrıca genç ve yaşlı zebrabalıklarına beyin veya bağırsaktan insan alfa-sinüklein fibril enjeksiyonları yapılarak, beyin ve vücut arasındaki alfa-sinüklein iletiminin olup olmadığı zebrabalığı beyin ve bağırsak dokularında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease is a neurodegenerative disease mainly caused by the dopaminergic neuron loss in the CNS, specifically substantia nigra. It progresses through three stages: preclinical, prodromal, and clinical. Patients with Parkinson's disease experience motor symptoms like tremors, postural problems and rigidity as well as non-motor symptoms such as autonomic dysfunction, sleep disorders, and depression. Various genetic and environmental factors influence the disease's progression, making classifying patients based on disease pathology challenging. The SNCA gene encodes the alpha-synuclein protein and is a primary risk factor for Parkinson's disease. Mutant forms of alpha-synuclein can form insoluble fibrils and Lewy bodies, affecting the transmission of healthy proteins between cells. Recent hypotheses suggest that the location of disease emergence in the body (brain-first or body-first) influences disease progression and resulting pathology. Existing zebrafish models have the potential to provide insights into neurodegenerative diseases due to their ease of handling, large population size, and genetic manipulability. This study aims to investigate the relationship between the location of alpha-synuclein emergence and the progression of Parkinson's disease. In this study, a new zebrafish model expressing the human alpha-synuclein coding sequence was developed using the Tol2 transposase-based recombination system. The initial expression vector was created using multisite gateway cloning methodology, and the constructs were validated at each step using PCR and sequencing. The final construct was co-injected with transposase mRNA into one-cell stage zebrafish embryos to facilitate the formation of a stable line. In addition, human alpha-synuclein fibril injections were performed on young and old zebrafish, either brain or gut. This way, we ensured the transmission of α-syn between the central nervous system and peripheral organs.