Lise öğretmenlerinin ruh sağlığı okuryazarlığı ile ruhsal hastalığa yönelik inançları arasındaki ilişki ve etkileyen faktörler
The relationship between high school teachers' mental health literacy and their beliefs on mental disease and its affecting factors
- Tez No: 898647
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı öğretmenlerin ruh sağlığı okuryazarlığı ve ruhsal hastalığa yönelik inanç düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek ve ruh sağlığı okuryazarlığını etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma kesitsel tipte, ilişki arayıcı anket çalışmasıdır. Bolu il merkezinde bulunan devlet liselerinde görev yapan 218 öğretmenin katılımıyla 06 Temmuz 2021- 28 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği ve Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Mann Whitney U, Kruskal Wallis Testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 40.44±7.55 (25-57) yıl olup, %56.9'u kadındır ve ortalama 16 yıldır öğretmen olarak çalıştırmaktadır. Ruh sağlığı alanında sadece %6.4'ü eğitim almıştır, %20.6'sının psikiyatrik tedavi deneyimi vardır, %78.0'i ruhsal hastalığı olan bireyle karşılaştığını belirtmiştir. Ruh sağlığı okuryazarlığı toplam puanın ortancası 91, ortalaması 92.16±9.06 (70- 121), ruhsal hastalığa yönelik inançlar toplam puanın ortancası 56.5, ortalaması 53.52±18.52 (3-105) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between teachers' mental health literacy and their level of belief in mental illness and to determine the factors affecting mental health literacy. The research is a cross-sectional, relationship-seeking survey study. It was held between 06 July 2021 and 28 January 2022 with the participation of 218 teachers working in state high schools in the city center of Bolu. Personal Information Form, Mental Health Literacy Scale and Beliefs Regarding Mental Illness Scale were used to collect data. Data were evaluated with Mann Whitney U, Kruskal Wallis Test and Spearman correlation analysis. The average age of the participants in the study is 40.44±7.55 (25-57) years, 56.9% of them are women and they have been working as teachers for an average of 16 years. Only 6.4% have received training in the field of mental health, 20.6% have experience in psychiatric treatment, 78.0% He stated that he had encountered an individual with a mental illness. The median of the mental health literacy total score was 91, the mean was 92.16±9.06 (70-121), the median of the beliefs about mental illness was 56.5, the mean was 53.52±18.52 (3-105).